Erdogan: Porozumienia prawne Turcji z USA "tracą ważność"

dodane 05.01.2018 09:13

PAP |

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w piątek ostrzegł, że dwustronne porozumienia prawne między jego krajem a USA "tracą ważność". Zareagował w ten sposób na skazanie przez sąd w USA tureckiego bankiera, oskarżonego o pomaganie Iranowi w omijaniu sankcji.

"Jeśli Stany Zjednoczone tak pojmują sprawiedliwość, to świat jest skazany na zagładę" - powiedział Erdogan na konferencji prasowej przed wylotem do Francji, gdzie jest oczekiwany z oficjalną wizytą.

"Stany Zjednoczone powinny nam wybaczyć, ale prawa w naszych dwustronnych powiązaniach i porozumieniach tracą swoją ważność. Przykro mi to mówić, ale tak już odtąd będzie" - dodał.

W czwartek sąd w Nowym Jorku uznał za winnego wiceprezesa tureckiego HalkBanku Mehmeta Hakana Atillę, oskarżonego o to, że wspólnie z turecko-irańskim przedsiębiorcą Rezą Zarrabim dokonywał nielegalnych operacji finansowych, aby umożliwić w latach 2011-12 irańskim firmom obejście amerykańskich sankcji i transfer miliardów dolarów do Iranu. Wymiar kary zostanie ogłoszony 11 kwietnia.

Rzecznik tureckiego prezydenta Ibrahim Kalin w czwartek skomentował orzeczenie sądu jako "skandaliczną decyzję po skandalicznym procesie", a wicepremier Turcji Bekir Bozdag pisał na Twitterze o "politycznym spisku".

MSZ w Ankarze oświadczyło z kolei, że "niefortunny i niesprawiedliwy wyrok amerykańskiego sądu stanowi bezprecedensową ingerencję w wewnętrzne sprawy Turcji". Resort podał w wątpliwość wiarygodność świadków w procesie i oskarżył islamskiego kaznodzieję Fethullaha Gulena, uznawanego przez władze w Ankarze za inspiratora nieudanego zamachu stanu w Turcji w 2016 roku, o to, że zainspirował również proces sądowy przeciw Atilli.

Niektóre tureckie media cytowane przez AFP stwierdziły, że proces był potrzebny jego inspiratorom do forsowania sankcji przeciwko Turcji w celu osłabienia jej gospodarki.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FINANSE, PAP, PREZYDENT, TURCJA, USA, WYROK

Przeczytaj komentarze | 1 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Krzysiek 05.01.2018 19:29
Niezalogowany użytkownik >>Erdogan ... przed wylotem do Francji, gdzie jest oczekiwany<<
Przez swojaków arabów i przez państwo Francuskie - masakra jakaś.
Niemcy mają stałą kilkudziesięcioletnią współpracę z muzułmańską Turcją - ogromne ilości inwestycji niemieckich w Turcji, serdeczne witanie imigrantów tureckich (mimo, że od 40 lat się nie integrują z nacją niemiecką).
Niemcy z zaciekłością wybijały Żydów - dlaczego akurat tę nację, która w tamtym czasie nie miała nawet swojego państwa?
Muzułmanie - nie uznają historii Żydów, uważając, że Jerozolima powstała dopiero po zaistnieniu Mahometa.
Czy jest tu jakiś >>"polityczny spisek"<<

wszystkie komentarze >