107,6 FM

Premier Morawiecki spotka się we wtorek z Jean-Claudem Junckerem

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek po południu udaje się do Brukseli, gdzie spotka się z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem oraz wiceszefem KE Fransem Timmermansem. Rozmowy mają dotyczyć m.in. praworządności oraz relacji Warszawa-Bruksela.

Komisja Europejska zdecydowała w drugiej połowie grudnia ub.r. o uruchomieniu wobec Polski procedury z art. 7.1 traktatu unijnego i dała Polsce trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji w sprawie praworządności. Po ogłoszeniu tej decyzji szef KE zaprosił premiera Morawieckiego do Brukseli, aby kontynuować rozmowę rozpoczętą na grudniowym posiedzeniu Rady Europejskiej.

Spotkanie premiera Morawieckiego z szefem i wiceszefem Komisji Europejskiej - jak poinformowała rzeczniczka KE Mina Andreewa - zaplanowane jest na godz. 20.

Wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański stwierdził w rozmowie z PAP, że kontrowersja dotycząca reform wymiaru sprawiedliwości trwa dwa lata, więc nie należy spodziewać się nagłych zwrotów w tej sprawie.

Szymański podkreślił ponadto, że relacji Warszawy i Brukseli "nie można sprowadzać tylko i wyłącznie do sporu o kształt polskich reform".

"To byłoby niesprawiedliwe. Jest wiele dziedzin - jedność instytucjonalna, wybrane aspekty bezpieczeństwa energetycznego, pierwsza faza negocjacji z Wielką Brytanią, mam nadzieję, że także budżet - gdzie nasze relacje są dobre, gdzie nasze interesy są spójne. Na tym można wiele zbudować" - podkreślał Szymański.

Jak dodał, w interesie wszystkich w Unii jest, aby "separować sprawę sporu o polskie reformy od innych równoległych procesów politycznych".

Z kolei rzecznik rządu Joanna Kopcińska w poniedziałkowej rozmowie z dziennikarzami mówiła, że tematem rozmowy będą "szerokie relacje Polski z krajami UE".

"Poruszony będzie szeroki wachlarz tych tematów, które są ważne dla nas, dla kraju członkowskiego, ale również dla Unii" - dodała, wskazując na kwestie migracji, bezpieczeństwa, bezpieczeństwa energetycznego, cyfryzacji czy budżetu.

Rzecznik KE Margaritis Schinas w poniedziałek zapowiedział, że spotkanie Morawieckiego i Junckera będzie okazją do szerokiej rozmowy o relacjach między UE a Polską, ale również globalnie o tematach europejskich, agendzie liderów, głównych nadchodzących wydarzeniach europejskich. "Polska ma ważną rolę do odegrania" - powiedział Schinas.

W ubiegłym tygodniu inna rzeczniczka KE Mina Andreewa mówiła natomiast, że głównym tematem, jaki Juncker chce poruszać w rozmowie z nowym szefem polskiego rządu, będzie kwestia praworządności. Dodała przy tym, że nie wyklucza to oczywiście, iż podniesione mogą być również inne tematy, interesujące zarówno szefa KE, jak i polskiego premiera.

Z kolei premier Morawiecki mówił 1 stycznia, że ma nadzieję, iż polski rząd przekona do swoich rozwiązań dotyczących reformy sądownictwa "przynajmniej znaczną część opinii publicznej nawet w UE". Mówiąc o reakcjach międzynarodowych na reformę sądownictwa w Polsce dodał, że "wierzy w dialog, w rozmowę, w wyjaśnienie".

W swoich najnowszych zaleceniach, KE domaga się zmiany przegłosowanych w grudniu ub.r. ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS, a także przywrócenia niezależności Trybunału Konstytucyjnego.

Art. 7.1 unijnego traktatu mówi, że na uzasadniony wniosek jednej trzeciej państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego lub Komisji Europejskiej, Rada UE (składająca się z przedstawicieli wszystkich państw członkowskich) większością czterech piątych, po uzyskaniu zgody PE, może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez kraj członkowski wartości unijnych; przed dokonaniem takiego stwierdzenia Rada wysłuchuje dane państwo, i stanowiąc zgodnie z tą samą procedurą, może skierować do niego zalecenia.

Choć spotkanie Junckera z Morawieckim ma duże znaczenie polityczne, na obecnym etapie to od państw członkowskich w Radzie UE będzie zależało, jak będą prowadzić sprawę dotyczącą praworządności w Polsce. Uruchomienie art. 7 to przeniesienie tej kwestii z poziomu urzędników KE na poziom krajów unijnych.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama