107,6 FM

Prezydent jest gotów podpisać ustawę zakazującą aborcji eugenicznej

Deklaracja prezydenta Andrzeja Dudy, że podpisze ustawę zakazującą tzw. aborcji eugenicznej , jest aktualna - powiedział w środę wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Dodał, że prezydent będzie obserwował proces legislacyjny.

W październiku zeszłego roku prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że podpisze ustawę zakazującą aborcji eugenicznej. "Podpiszę ustawę zakazująca aborcji eugenicznej, przede wszystkim, aby wykluczyć prawo do zabijania dzieci z zespołem Downa" - mówił prezydent.

"Oczywiście deklaracja pana prezydenta jest aktualna" - powiedział Mucha w Radiu Plus. Zaznaczył, że prezydent będzie śledził przebieg procesu legislacyjnego. "Tak jak w przypadku każdej ustawy, mówimy na końcowym etapie legislacyjnym o tym, że prezydent dokonuje wtedy oceny, kiedy dokument trafia do niego" - dodał.

Minister wskazał, że w tej sprawie "w sensie ideowym rzecz jest znana, jaki jest pogląd pana prezydenta".

W środę Sejm ma zająć się dwoma obywatelskimi projektami dotyczącymi aborcji. Oprócz projektu liberalizującego obowiązujące przepisy o możliwości przerywania ciąży, który przygotował komitet "Ratujmy Kobiety 2017", w Sejmie ma odbyć się pierwsze czytanie projektu komitetu #ZatrzymajAborcję. Autorzy tej regulacji chcą jednej zmiany - wykreślenia z obowiązującej ustawy przesłanki zezwalającej na legalne przerwanie ciąży ze względu na ciężkie wady płodu.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama