Polska pomoc ma mieć otwartą formułę

dodane 14.01.2018 11:02

PAP |

Polska pomoc humanitarna ma mieć otwartą formułę i będzie skierowana do wszystkich uchodźców, bez względu na ich przynależność narodową czy wyznanie - zadeklarowała w rozmowie z dziennikarzami w Ammanie minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa.

Polska pomoc ma mieć otwartą formułę   Leszek Szymański /PAP/EPA Dyrektor generalny UNICEF Polska Marek Krupiński (L) i minister Beata Kempa (P) podczas spotkania z polskimi dziennikarzami, przedstawicielami UNICEF, polskimi lekarzami, 13 bm. w Ammanie. Podczas pobytu w Jordanii minister Beata Kempa ma odwiedzić dwa obozy dla uchodźców Zaatari oraz Al Azrak w Jordanii, 13 bm.

Minister ds. pomocy humanitarnej przebywa od soboty w Jordanii, gdzie odwiedzi dwa obozy dla uchodźców - Zaatari i Azrak oraz spotka się z przedstawicielami UE, organizacji pozarządowych i władz kraju.

W rozmowie z dziennikarzami Kempa podkreśliła, że polska pomoc humanitarna w tym regionie ma mieć formułę otwartą i być skierowana do wszystkich uchodźców, bez względu na wyznanie, czy przynależność etniczną. "Każdy potrzebujący, który się zgłosi, który będzie potrzebował tej pomocy ma być tą pomocą objęty, jeżeli będą angażowane w to środki z budżetu państwa" - powiedziała. "Taki warunek ze swojej strony stawiamy" - dodała Kempa.

Minister podkreśliła, że na miejscu pomoc organizują także ambasady, m.in. poprzez tzw. małe granty o charakterze rozwojowym. Obecnie - jak dodała - granty te są przyznawane głównie na cele edukacyjne, związane pomocą medyczną, a także aktywizacją zawodową kobiet. 

Poza pomocą finansową na miejscu potrzebna jest również pomoc materialna m.in. dla placówek edukacyjnych działających w obozach. Polska delegacja dostarczy obozom dla uchodźców m.in. przybory szkolne dla znajdujących się w nich dzieci i młodzieży.

Wśród polskiej delegacji znajdują się również lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, którzy mają pomóc w przeprowadzeniu rozpoznania najbardziej palących i możliwych do zrealizowania przez polski rząd potrzeb dotyczących opieki medycznej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FINANSE, JORDANIA, PAP, RZĄD, UCHODŹCY

Przeczytaj komentarze | 6 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Gość 15.01.2018 10:00
Niezalogowany użytkownik Nie rozumiem po co sie wyrywać z tą ciągle wzrastająca pomocą dla obcych, skoro Polska jest ciągle jednym z biedniejszych krajow Unii i pomoc potrzebna jest naszym rodakom. Nigdy nie mieliśmy kolonii i nie wykorzystywalismy innych krajow.
Plusów: 1 Marek 15.01.2018 08:04
Niezalogowany użytkownik Państwa kolonizacyjne są na tyle bogate, że we współpracy z państwami bezpiecznymi w Azji czy Afryce powinny budować obozy dla prześladowanych, uciekających przed wojną czy biedą. Lecz obozy takie, które dadzą im godne życie i przygotują ich do chęci ratowania i poprawienia życia w swojej ojczyźnie. Polska oczywiście też powinna kłaść jak największe środki na tę pomoc. Nie przywrócimy Afryki do normalności sami zginiemy w przyszłości.
Plusów: 0 AU 14.01.2018 19:27
Niezalogowany użytkownik Nie podoba mi się oceianie po wyglądzie - żadnych tłustych włosów nie widzę.
Plusów: 2 Jan Maria 14.01.2018 17:27
Niezalogowany użytkownik Pomoc dla ośrodków dla uchodżców to ważna rzecz ale nie przesadzajmy bo Polska nie jest najbogatszym państwem ani też nie była nigdy najeżdżcą czy agresorem. To my cierpieliśmy wieki całe grabieniem nas przez sąsiadów uciskiem i mordowaniem nas.Więc z tą pomocą to rozważnie działać.

wszystkie komentarze >