Departament Stanu USA o ustawie o IPN

dodane 01.02.2018 07:13

PAP |

Do przeprowadzenia ponownej analizy ustawy o IPN z punktu widzenia jej potencjalnego wpływu na zasady wolności słowa i "naszej zdolności do pozostania nadal realnymi partnerami" wezwał w środę w swym oświadczeniu dla prasy amerykański MSZ.

"Jesteśmy zaniepokojeni konsekwencjami projektu tej ustawy; jeśli weszłaby ona w życie mogłoby to wpłynąć na strategiczne interesy Polski i jej stosunki - ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem włącznie" - podkreślono w nocie.

Departament Stanu wezwał też władze Polski do przeprowadzenia ponownej analizy ustawy o IPN z punktu widzenia jej potencjalnego wpływu na zasady wolności słowa, a także "naszą (USA - PAP) zdolność do pozostania realnymi partnerami" oraz zagrożeń dla wolności słowa i dyskursu akademickiego.

Nad nowelizacją ustawy o IPN debatuje obecnie Senat. "Głosowanie ws. nowelizacji ustawy o IPN odbędzie się jeszcze w środę; liczymy, że zakończenie prac nad nią wpłynie na obniżenie emocji - zapowiedział w środę podczas wieczornego briefingu marszałek Senatu Stanisław Karczewski. W czwartek - jak poinformował - rząd wyda oświadczenie, w którym ustosunkuje się do noweli.

Nowelizacja ustawy IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, HISTORIA, HOLOKAUST, IPN, PAP, USA

Przeczytaj komentarze | 16 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 Blaszak 01.02.2018 18:11
Niezalogowany użytkownik Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę. A kasa jest duża! 65 miliardów dolarów do wyciśnięcia z Polski wprost do szeroko otwartych żydowskich worków. Właśnie jest w końcowej fazie.
Plusów: 2 KAZ 01.02.2018 13:23
Niezalogowany użytkownik "stanąć w prawdzie" to pamięteć, że oprócz bohaterów w Polsce byli także - w niemałej ilości - szmalcownicy. O czym jakże wymownie przypomniał Wasz (tj. pisowskiego ciemnego ludu) poseł Richard Henry, ksywa "obatel".
Plusów: 2 KAZ 01.02.2018 13:20
Niezalogowany użytkownik Sorry, @Tereso! Mogłabys wyjaśnić co ma piernik do wiatraka? Co ma słuszny pogląd Szewacha Weissa z partoleniem politycznym PiS-u? z Wycinaniem wszystkich więzi jakie łączą Polskę ze społecznością międzynarodową? I przyspawywaniem Polski do wschodu... No, ale - jak pewnie wierzysz - to jest właśnie "wstawanie z kolan" (największy - choć nie jedyny - idiotyzm, jaki się PiSowi udało wmówic polskim Ferdkom)
Plusów: 2 kj 01.02.2018 12:25
Niezalogowany użytkownik Niech Izrael i USA sprawdzą, czy w swoim prawie nie mają czasami cenzury "z punktu widzenia wolności słowa". Podpowiedź: proszę szukać pod hasłem "kłamstwo oświęcimskie".

wszystkie komentarze >

Reklama