Ofiarowanie Pańskie w piątek: Czy obowiązuje post?

dodane 01.02.2018 11:40

Wojciech Teister

Jaka jest symbolika tego dnia w Kościele katolickim? Co właściwie świętujemy?

Ofiarowanie Pańskie w piątek: Czy obowiązuje post?   Lawrence OP / CC 2.0 Witraż przedstawiający małego Jezusa na rękach Symeona

W najbliższy piątek, 2 lutego w Kościele obchodzone jest święto Ofiarowania Pańskiego oraz Dzień Życia Konsekrowanego. Jednak jak w każdy piątek roku, w tym dniu katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Dlaczego?

- Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w piątek zostaje zniesiona, gdy w tym dniu przypada uroczystość Pańska lub dzień w randze uroczystości - np. piątek w Oktawie Wielkanocnej - wyjaśnia ks. dr Adam Pawlaszczyk.

Ofiarowanie Pańskie nie jest uroczystością, ale świętem, w związku z czym wstrzemięźliwość od spożywania mięsa nie jest zniesiona.

W święto Ofiarowania Pańskiego Kościół wspomina moment, w którym Jezus zgodnie z prawem żydowskim, jako pierworodny syn był ofiarowany Bogu w świątyni. Właśnie wtedy starzec Symeon nazwał Jezusa "Światłem na oświecenie pogan". Słowa Symeona wskazują na powszechny wymiar zbawienia, które Jezus przynosi nie tylko do Narodu Wybranego. Do tych słów nawiązuje też obecny w Kościele od X wieku obrzęd poświęcenia świec.

Święto to ma jednak również charakter maryjny. Tego dnia w Rzymie już od średniowiecza odbywała się jedna z najstarszych procesji maryjnych - wierni szli z zapalonymi świecami do bazyliki Matki Bożej Większej.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 34 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 sp 02.02.2018 14:41
Niezalogowany użytkownik Hmm... na stronie Diecezji Łomżyńskiej nie znalazłem komunikatu o takiej dyspensie.
Plusów: 1 Stanisław Lose 02.02.2018 12:15
Niezalogowany użytkownik no nie masz racji - główną ideą przyswiecajacą umartwianiu się jest ćwiczenie własnej woli, ćwiczenie panowania nad swoim ciałem a stąd jest już krótka droga do podmiotowości. Pełna podmiotowość osoby to jeden z najistotniejszych wymogów Chrystusa wobec człowieka. Było to ważne w Jego czasach, ponieważ jedyną podmiotowością znaną wtedy była podmiotowość plemienna. To Chrystus wprowadza paradygmat podmiotowości jednostki, jako fundament nowego społeczeństwa już nieplemiennego ale rodziny ludzkiej.
Plusów: 0 trydentina 02.02.2018 11:37
Niezalogowany użytkownik to że posoborowie sobie coś tam zniosło, to nie znaczy że nie mamy obchodzić Oktawy Bożego Ciała czy Oktawy Pięćdziesiątnicy.
Plusów: 1 KJ 02.02.2018 10:54
Niezalogowany użytkownik Spokojnie, Bartosik, w Warszawie - nauczony doświadczeniem - spodziewam się dyspensy od postu (a nie tylko wstrzemięźliwości) w Środę Popielcową. W końcu mamy wtedy walentynki ;)

wszystkie komentarze >