Kaczyński: Prezydent powinien podpisać nowelę ustawy o IPN

dodane 03.02.2018 08:22

PAP |

Jestem głęboko przekonany, że prezydent Andrzej Duda powinien podpisać nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - powiedział prezes PiS.

Kaczyński: Prezydent powinien podpisać nowelę ustawy o IPN   Prezes PiS Jarosław Kaczyński

Podczas wywiadu w radiowej Jedynce Kaczyński był pytany co dalej z nowelą ustawy o IPN, która trafiła do prezydenta.

– Jestem głęboko przekonany, że prezydent Duda powinien iść tą drogą, którą zapowiadał, czyli podpisać tę ustawę – odpowiedział lider PiS.

– A jeżeli chodzi o jakieś rozmowy, łagodzenie sytuacji, może być możliwe tylko wtedy, jeżeli my uznamy, że jesteśmy państwem suwerennym – dodał.

– Niestety dzisiaj jest tak, że o Polakach mówi się bardzo często w Izraelu w kontekście Holokaustu, natomiast w ogóle nie wymienia się nazwy Niemcy – mówił Kaczyński. – Kiedy premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z premierem (Izraela Benjaminem) Netanjahu, to premier Netanjahu ani razu nie powiedział o Niemcach tylko o nazistach, beznarodowych nazistach. Nie, to Niemcy, a nie Polacy - i to trzeba bardzo mocno mówić, bardzo mocno głosić, trzeba się tutaj po prostu bronić, bronić i jeszcze raz bronić – podkreślił prezes PiS.

Według Kaczyńskiego trzeba sobie zdawać sprawę, że jedyną „podstawą i zapleczem tej obrony” jest nasz naród, polskie społeczeństwo, a dokładnie - jak mówił – „ta jego część, która ma poczucie patriotyczne i ma też dobre rozeznanie polskich interesów”.

– My nie mamy żadnej przyszłości, jeżeli będziemy narodem oskarżanym o Holokaust – oświadczył Kaczyński.

Prezes PiS kontynuując wątek nowelizacji ustawy o IPN stwierdził, że mamy do czynienia z sytuacją, w której przepis, który stał się przedmiotem sporu jest „całkowicie błędnie interpretowany”. Jak podkreślił Polska odrzuca bardzo radykalnie antysemityzm, ale też jesteśmy państwem suwerennym i mamy obowiązek rozpocząć walkę z tym, co trwa od dziesięcioleci, czyli „z tą wielką akcją dyfamacyjną wobec Polski, czyli obrażania Polski, przypisywania nam win innych”.

– My w żadnym wypadku nie twierdzimy, że nie było Polaków, którzy mordowali Żydów, bo byli tacy Polacy. Ta ochrona narodu dotyczy ochrony narodu jako całości – wskazał.

Mówił też o sytuacji gdybyśmy ten przepis rozbudowali, „gdybyśmy powiedzieli tak bardzo dokładnie, czego się normalnie w ustawach nie robi (...), że to dotyczy tylko i wyłącznie sprawy oskarżenia Polaków jako narodu, jako całości, a nie oznacza, że my zamierzamy ścigać kogoś, kto powie, że w jakiejś tam w wsi, w jakimś miejscu wymordowano rodzinę żydowską, czy jednego Żyda”.

– Mówię z bólem, z przykrością, z poczuciem wstydu, ale takie rzeczy się zdarzały. Nigdy żeśmy im nie przeczyli – zaznaczył. Czym innym jest jednak - podkreślił prezes PiS - przyznawanie się do tego rodzaju spraw, a czym innym twierdzenie, że „naród polski za to odpowiada”.

– Gdyby istniało państwo polskie, to do takich rzeczy by z całą pewnością nie dochodziło – powiedział lider PiS.

Kaczyński mówił ponadto, że zniszczenie przez dwa totalitaryzmy „niemiecki i sowiecki, rosyjski w istocie, polskiego państwa doprowadziło do tego, że na jego terytorium z 1939 r. (...) doszło później do ludobójstwa, którego dopuszczali się Niemcy i ludobójstwa, którego dopuszczali się, to też trzeba jasno powiedzieć - Ukraińcy z UPA i OUN”.

– Ci, którzy nas w tej chwili atakują, bo trudno tu już mówić o krytyce, to jest atak, jakby tego nie chcą przyjąć do wiadomości i po prostu fałszują historię w sposób niebywale wręcz drastyczny – powiedział prezes PiS.

– Jeżeli mowa o odpowiedzialności jakiegoś narodu, to jest to naród niemiecki, który entuzjastycznie popierał Hitlera, i popierał go do końca, także kiedy było to już całkowicie nieracjonalne z punktu widzenia niemieckiego imperialisty – dodał.

Kaczyński mówił też, że w ludobójstwie brali udział nie tylko naziści, ale także zwykli ludzie zmobilizowani do żandarmerii. Wskazał tu na „wielki ludobójczy mord na Woli”.

– Zabicie 50-kilku tysięcy cywilnych obywateli, dzieci, kobiet to dzieło oddziałów żandarmerii – mówił.

– Mordowali ludzie, którzy byli po prostu zwykłymi Niemcami, o tym trzeba wiedzieć, o tym trzeba mówić – podkreślił szef PiS.

Kaczyński został zapytany też, co może grozić Polsce ze strony USA w związku z komentarzami tamtejszego Departamentu Stanu dotyczącymi noweli ustawy o IPN.

– Nie jestem w tej chwili w stanie odpowiedzieć jak poważnie Stany Zjednoczone traktują swoje stosunki z Polską. Wydawało się do tej pory, że poważnie. Pytanie rzeczywiście w tej chwili stoi, ale nie będę jeszcze na to pytanie odpowiadał – odparł lider PiS.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HISTORIA, IPN, J.KACZYŃSKI, PAP, PARTIE, PIS, PRAWO, RZĄD

Przeczytaj komentarze | 29 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 krut00 07.02.2018 16:59
@Kopyrda - co w takim razie proponujesz? Sam widzisz że nie można już dłużej czekać i trzeba walczyć o prawdę. Polskie MSZ, jak widać po osiągnięciach ostatnich dziesięcioleci, nie istnieje. Przykład z ruchem lewostronnym jest chybiony. Tutaj chodzi konkretnie o wydarzenia na ziemiach polskich i karanie za kłamstwa historyczne. Prawo państwowe powinno własne państwo wzmacniać. Izrael dobrze o tym wie i dlatego ściga i likwiduje ludzi negatywnie wpływających na jego bezpieczeństwo. (Jak skończył Gerald Bull...) Polska powinna robić to samo.
Plusów: 1 EM 06.02.2018 12:05
Niezalogowany użytkownik Do ludzi myślàcych uczciwie: Naprawdę nie zastanawia Was dlaczego dopiero teraz jest afera, skoro projektu stawy był znany Izraelowi od roku? I wnosili poprawki do ustawy?
Plusów: 0 gość 04.02.2018 17:03
Niezalogowany użytkownik w sprawie Jedwabne to wersja do tej pory lansowana jest kłamliwa, za Jedwabne po wojnie w Niemczech sądzono prawdziwego organizatora Hermann Schaper, łatwo można znaleźć o tym informacje ttps://en.wikipedia.org/wiki/Hermann_Schaper w latach 70-tych został skazany i odsiedział, informacja ogólnie dostępna, szkoda, że ustawy nie działają wstecz, bo wtedy po nowelizacji ustawy o IPN można by spokojnie pozamykać i pana niejakiego Kwaśniewskiego i pół Gazety Wyborczej, bo szerzyli kłamstwa o Polakach, przepraszali w naszym imieniu mimo dostępnych źródeł, że to Niemcy zrobili
Plusów: 1 Gość 04.02.2018 04:02
Niezalogowany użytkownik Żydzi pisze się z dużej litery. Polak tez napiszesz z małej?

wszystkie komentarze >