Benedykt XVI porównuje pontyfikaty: swój i papieża Franciszka

dodane 12.03.2018 18:43

KAI |

Papież Franciszek jest człowiekiem o głębokiej formacji filozoficznej i teologicznej - uważa jego poprzednik Benedykt XVI. Dostrzega on „wewnętrzną kontynuację” między obu pontyfikatami, choć jednocześnie „różnice stylu i temperamentu”.

Benedykt XVI porównuje pontyfikaty: swój i papieża Franciszka   Jakub Szymczuk /GN Benedykt XVI

Papież senior napisał o tym w liście do prefekta Sekretariatu ds. Komunikacji prał. Dario Viganò, przesłanym z okazji dzisiejszej prezentacji serii książek „Teologia papieża Franciszka”, ukazującej się nakładem watykańskiego wydawnictwa Libreria Editrice Vaticana (LEV).

- Z zadowoleniem przyjmuję tę inicjatywę, która chce sprzeciwić się i zareagować na niemądry przesąd, według którego papież Franciszek jest człowiekiem praktycznym, pozbawionym szczególnej formacji teologicznej lub filozoficznej, podczas gdy ja byłbym jedynie teoretykiem teologii, który mało zrozumiał z konkretnego życia chrześcijańskiego dzisiaj - napisał Benedykt XVI.

Podziękował za dar 11 książek napisanych przez tyluż teologów o międzynarodowej sławie, które złożyły się na serię zredagowaną przez ks. Roberto Repole, przewodniczącego Włoskiego Towarzystwa Teologicznego. - Niewielkie tomy słusznie ukazują, że Papież Franciszek jest człowiekiem o głębokiej formacji filozoficznej i teologicznej i dlatego pomagają zobaczyć wewnętrzną kontynuację między dwoma pontyfikatami, choć ze wszystkimi różnicami stylu i temperamentu - zauważył Benedykt XVI.

Podczas prezentacji nowy dyrektor wydawniczy LEV br. Giulio Cesareo OFMConv poinformował, że trwają rozmowy z wydawcami z całego świata w sprawie publikacji serii w różnych krajach i językach. Podpisano już porozumienia dotyczące jej wydania po angielsku, hiszpańsku, francusku, portugalsku, polsku i rumuńsku.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BENEDYKT XVI

Przeczytaj komentarze | 18 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Gość 15.03.2018 16:36
Niezalogowany użytkownik tylko Bóg jest nieomylny
Plusów: 4 Moki 14.03.2018 13:40
Niezalogowany użytkownik Nieomylność papieża w sprawach wiary przysługuje mu wtedy, kiedy użyje specjalnej formuły ex cathedra. W historii Kościoła Jak do tej pory użyto jej tylko raz (dogmat o wniebowzięciu NMP)
Plusów: 0 tomaszz 14.03.2018 12:44
Ciężko sobie wyobrazić, w jaki sposób mogłoby to być dzieło boże, jeśli człowiek nie miałby z Bogiem żywej relacji, bo Bóg szanuje wolność człowieka, którą mu dał. I chce aby człowiek świadomie przyjmował Jego wolę. Aby był jej świadomy musi się uczyć ją poznawać. Poznawać czyjąś wolę można tylko w relacji z nim: ktoś do mnie mówi ja słucham. Tak ja to pojmuję.
Plusów: 2 DD 14.03.2018 10:55
Niezalogowany użytkownik A co wg krytykantów z dogmatem o nieomylności papieża w sprawach wiary?

wszystkie komentarze >