Rachunki za gaz pójdą w dół

dodane 14.03.2018 14:34

PAP |

Ludzie używający gazu w gospodarstwach domowych jedynie do podgrzewania posiłków, tzw. kuchenkowicze, zaoszczędzą na rachunkach 2,5 proc., zaś ci którzy używają gazu do ogrzewania domów - od 1,7 do 2 proc. - przekonuje wiceprezes ds. handlowych PGNiG Maciej Woźniak. Dla osób ogrzewających gazem domy obniżka może wynieść ok. 190 zł rocznie.

W skład ceny gazu wchodzi cena surowca oraz cena jego dystrybucji.

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził podwyżkę taryfy PGNiG Obrót Detaliczny do końca 2018 r. o 1 proc.(ceny gazu jako towaru). Jednakże w styczniu tego roku URE zatwierdził obniżkę taryfy ustaloną przez Polską Spółkę Gazownictwa (PSG), zawierającą stawki opłat za usługę dystrybucji paliw gazowych. W przypadku taryfy PSG średnie stawki dystrybucyjne zostały obniżone o ok. 7,3 proc. Taryfa PSG została wprowadzona w życie 1 marca 2018 r.

Maciej Woźniak powiedział PAP, że nieznaczna podwyżka cen gazu, o którą spółka wnioskowała do URE, jest związana z podwyżkami cen ropy na światowych rynkach. W przedziale 9-miesięcznym cena ta wzrosła o 13 proc. Zwrócił uwagę, że długoterminowy kontrakt z rosyjskim Gazpromem, czyli tzw. kontrakt jamalski, zawiera zapisy, w których cena gazu jest powiązana z cenami ropy naftowej. "Dlatego prowadzimy nasz program dywersyfikacji dostaw gazu, by tak jak w przypadku gazu z kierunku Norwegii - można było kupować go po cenach rynkowych" - powiedział Woźniak. Ceny te są niższe niż oferowane w kontrakcie jamalskim.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| CENY, PALIWA, PAP, PGNIG, URE, WOŹNIAK

Przeczytaj komentarze | 2 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Yanosh 14.03.2018 17:37
Niezalogowany użytkownik Boję się , że około lata 2018 PGNiG wystąpi do Agencji Konkurencji (i czegoś tam jeszcze !!) o zgodę na podwyżkę gazu dla odbiorców indywidualnych o 4 % .
Plusów: 0 Janek 14.03.2018 15:29
Niezalogowany użytkownik No tak, ale chorym jest ustalanie cen gazu skoro drugi raz płaci się jeszcze za jego przesył.
Ktoś tu sprytnie obszedł regulację ceny na poziomie, na którym nie da się żyć w PGNIG.

wszystkie komentarze >