107,6 FM

Polska azjatyckim tygrysem?

Co roku U.S. News & Word Report publikuje rankingi „najlepszych krajów”. W jednym z nich, grupującym kraje najlepsze do inwestowania, Polska znalazła się na trzecim miejscu. Nasz kraj znalazł się w otoczeniu takich państw jak Singapur czy Malezja. Czy staliśmy się azjatyckim tygrysem?

Na czele rankingu krajów najlepszych do inwestowania znalazły się dynamicznie rozwijające się Filipiny i Indonezja. Za Polską znalazły się takie tygrysy gospodarcze jak Malezja, Tajlandia czy Singapur. Czy nasz kraj nagle przemieścił się do Azji południowo-wschodniej? Bo kolejne kraje naszego kontynentu, czyli Hiszpania, Czechy i Finlandia znalazły się odpowiednio na siódmym, jedenastym i dwunastym miejscu. Takie potęgi jak Niemcy i USA znalazły się poza pierwszą dwudziestką.

Autorzy raportu podkreślają dobry stan naszej gospodarki mimo zamieszania wywołanego Brexitem. Na naszą korzyść działa powiązanie z gospodarką Niemiec. Docenione zostało też zaangażowanie rządu w rozwój przemysłu lotniczego, elektrycznego i odnawialnych źródeł energii. Dobra pozycja w rankingu U.S. News & Word Report powinna ucieszyć premiera Morawieckiego. Niski poziom inwestycji był w ostatnich latach dużym problemem, a wzrost gospodarczy opierał się w znacznym stopniu na konsumpcji. Szef polskiego rządu zdecydował się nawet na przygotowanie ustawy, która rozszerza zasady panujące dotychczas w specjalnych strefach ekonomicznych na cały kraj.

Ale ranking krajów najlepszych do inwestowania to tylko cześć rankingów U.S. News & Word Report, z których najważniejszy jest Ranking Najlepszych Krajów. Autorzy tego rankingu biorą pod uwagę naprawdę dużo czynników, takich jak: klimat, respektowanie praw człowieka, dbałość o środowisko naturalne, zadowolenie mieszkańców, wpływy kulturowe danego kraju, poziom edukacji, innowacyjność, otwartość dla biznesu, dziedzictwo kulturowe, jakość miejscowej kuchni, jakość służby zdrowia, przyjazność dla rodziny, poziom biurokracji, siłę armii i cały szereg innych. Najlepszym krajem, według rankingu, została Szwajcaria, przed Kanadą i Niemcami.

Polska w tym rankingu znalazła się na 32. miejscu, przed Czechami czy Katarem, ale za to za Meksykiem czy Grecją. Najwyżej ocenieni zostaliśmy ze względu na kwestie obywatelskie (prawa człowieka, wolności obywatelskie, równość mieszkańców etc.) i poziom życia (rynek pracy, stabilność ekonomiczna, przyjazność dla rodziny); najgorzej ze względy na naszą twardą siłę (siła armii, wpływy ekonomiczne na świecie) i przyjazność naszego kraju (klimat, możliwości spędzania wolnego czasu). Spośród naszych sąsiadów najlepiej zostały ocenione Niemcy, które znalazły się na trzecim miejscu w rankingu. Najgorzej spośród naszych sąsiadów została oceniona Białoruś, która znalazła się na miejscu 72 (na 80 badanych krajów).

Wszystkie rankingi można znaleźć tutaj.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama