107,6 FM

Czy pamiętamy, kim byli?

Leszek Deptuła, Grażyna Gęsicka, Przemysław Gosiewski, Piotr Nurowski i Stanisław Zając.

Tragicznego ranka 10 kwietnia 2008 r. zginęli pod Smoleńskiej razem z innymi 91 osobami, które leciały rządowym Tu-154.

W geście solidarności ze zmarłymi i ich rodzinami wielu mieszkańców naszej diecezji otoczyło ich modlitwą. Okolicznościowe nabożeństwa w intencji osób, które ranem 10 kwietnia 2008 r. zginęły w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, odbywały się w dniu tragedii i kolejnych dniach w wielu kościołach diecezji.

- To bolesne wydarzenie uczy nas zarazem szacunku do najwyższych urzędów. Nie mogą być one przedmiotem wulgarnych ataków, sprawujące je bowiem osoby reprezentują cały nasz naród i dźwigają ciężar odpowiedzialności za jego pomyślność i suwerenność - mówił przed ośmioma laty biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz podczas specjalnej Mszy św. sprawowanej w intencji ofiar katastrofy w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

W sposób szczególny pamiętano w modlitwach o osobach związanych z naszym regionem - czy to z racji zamieszkania, czy pochodzenia, czy też pełnionych funkcji.

Leszek Deptuła. Był posłem z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, reprezentującym w parlamencie mieszkańców województwa podkarpackiego. Urodził się 25 lutego 1953 r. w Mielcu, któremu pozostał wierny do końca. Na swojej stronie internetowej pisał: „Całe moje dotychczasowe życie związany jestem z Mielcem i powiatem mieleckim. Tutaj ukończyłem Szkołę Podstawową nr 1 (potem 2), a następnie I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego, gdzie zdałem egzamin maturalny. W 1978 r. zostałem absolwentem Akademii Rolniczej w Lublinie na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i od tego momentu byłem związany z lecznicą dla zwierząt w Wadowicach Dolnych (gmina Wadowice Górne), gdzie pracowałem”. W 2002 r. został marszałkiem województwa podkarpackiego. Wiele osób, w tym przedstawiciele innych ugrupowań, podkreślało, iż jako gospodarz województwa potrafił odłożyć politykę na bok i współpracować ze wszystkimi samorządowcami. W 2007 r. został posłem na Sejm. Swoje biuro poselskie miał również w Tarnobrzegu, z którym wiązała go jego siostra - Bogusława Boyen, prawnik, wieloletnia sekretarz miasta i radca prawny.

Grażyna Gęsicka. Urodziła się 13 grudnia 1951 r. w Warszawie. Studia socjologiczne na Uniwersytecie Warszawskim ukończyła w 1974 r. 11 lat później uzyskała stopień doktora i podjęła pracę jako adiunkt w Instytucie Socjologii UW. Uczestniczyła w obradach Okrągłego Stołu. Była doradcą ministra pracy i polityki socjalnej w 1991 r., ponadto doradzała i przeprowadzała ekspertyzy dla Komisji Europejskiej, Banku Światowego, a także na rzecz polskich instytucji rządowych. Od 1998 do 2001 była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, odpowiadając za programy wspierające wzrost zatrudnienia, finansowane ze środków zagranicznych, a także za wprowadzenie Europejskiego Funduszu Społecznego. W październiku 2005 r. objęła funkcję ministra rozwoju regionalnego w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, pełniąc ją również w ekipie Jarosława Kaczyńskiego. W wyborach do Sejmu w 2007 r., startując z list PiS, została wybrana w okręgu rzeszowskim. Była uznawana za jednego z najlepszych ministrów w dwóch rządach Prawa i Sprawiedliwości; nawet ówczesna opozycja mówiła o niej z szacunkiem.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama