107,6 FM

Polacy uhonorowani w Norwegii

Polska lekarka pracująca w Norwegii dr Katarzyna Jachimowicz oraz polski instytut Ordo Iuris otrzymali wczoraj w Drammen nagrody Chrześcijańskiej Koalicji Norwegii - organizacji pro life i pro family.

Dr Jachimowicz została nagrodzona za odważną obronę klauzuli sumienia. Została za to wyrzucona z pracy, ale sąd drugiej instancji przyznał jej rację. Proces jednak trwa przed norweskim Sądem Najwyższym.

Instytut Ordo Iuris został nagrodzony za obronę praw rodziny. Istotnym kontekstem jest tu sprawa Silje Garmo. To obywatelka Norwegii, której groziło odebranie dzieci urząd ds. opieki nad dziećmi. Zbiegła z nimi do Polski i poprosiła o azyl w naszym kraju. Ordo Iuris wsparło ją od strony prawnej.

- Polska nie jest ani na wschodzie, ani na zachodzie. Polska jest centrum cywilizacji europejskiej. Wniosła rzeczywiście wiele w kształtowanie się tej cywilizacji - powiedział, wręczając nagrody, lider Chrześcijańskiej Koalicji Norwegii pastor Jan-Aage Torp. Zacytował w ten sposób słowa prezydenta USA Ronalda Reagana.

Jak powiedziała nam dr Jachimowicz, odbierający nagrodę w imieniu Ordo Iuris prezes instytutu Jerzy Kwaśniewski wręcz pastorowi Torpowi ikonę Matki Bożej Częstochowskiej. Została ona przyjęty, co zasługuje na uwagę, zważywszy że w Koalicji Chrześcijańskiej dominują chrześcijanie ewangelikalni i zielonoświątkowi. Organizacja ta wywodzi się z USA, gdzie cieszy się poparciem ponad miliona osób.

Dr Jachimowicz otrzymała wcześniej nagrodę norweskiej partii Chrześcijanie. To niewielkie ugrupowanie, istniejące od 7 lat, obecnie bez reprezentacji w parlamencie.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama