Rzecznik Episkopatu na 3 maja: Maryja Matką Niepodległości

dodane 03.05.2018 08:40

BP KEP |

„Cześć oddawana Maryi była spoiwem łączącym Polaków pomimo, iż państwo polskie nie istniało na mapie Europy. Ona przeprowadziła nas przez najciemniejsze wydarzenia w historii naszego Narodu. Dlatego jest Ona Matką Niepodległości naszej Ojczyny” – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu, z okazji przypadającej 3 maja Uroczystości NMP Królowej Polski.

Rzecznik Episkopatu na 3 maja: Maryja Matką Niepodległości   Roman Koszowski /Foto Gość Matka Boska Częstochowska

Maryja została ogłoszona Królową Polski przez papieża Benedykta XV w 1920 roku na prośbę biskupów polskich, którą skierowali do Ojca Świętego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. „Wówczas nie tylko Kościół w Polsce ale i cały Naród zdawał sobie sprawę, że przez te 123 lata zaborów to właśnie miłość i cześć oddawana Maryi były spoiwem łączącym Polaków pomimo, iż państwo polskie nie istniało na mapie Europy. Ona przeprowadziła nas przez najciemniejsze wydarzenia w historii naszego Narodu. Dlatego Maryja jest Matką Niepodległości naszej Ojczyzny” – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Co roku centralne obchody Uroczystości NMP Królowej Polski odbywają się na Jasnej Górze z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski. W tym roku wpisują się one w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jasna Góra to szczególne miejsce, którego Polacy nie przestali nawiedzać pomimo zaborów i okupacji, gdyż „tutaj zawsze byliśmy wolni”, o czym przypomniał Jan Paweł II w czasie pielgrzymki do Polski w 1979 roku.

Tegorocznej Mszy Świętej na Jasnej Górze w Uroczystość NMP Królowej Polski będzie przewodniczył i homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP. Uroczystość wpisuje się w szereg obchodów upamiętniających 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, które w tym roku rozpoczęły się uroczystościami ku czci św. Wojciecha, głównego Patrona Polski. Przed nami z kolei uroczystości ku czci Św. Stanisława, Patrona Polski, przypadające 13 maja. Ponadto w Świątyni Opatrzności Bożej odbędą się obchody Święta Dziękczynienia – 3 czerwca i rocznica odzyskania niepodległości – 11 listopada.

„Niech obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą nie tylko okazją do dziękczynienia ale również staną się okazją do modlitwy w intencji Ojczyzny przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski” – powiedział rzecznik Episkopatu.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KRÓLOWA POLSKI, MATKA BOSKA CZĘSTOCHOWSKA, RZECZNIK KEP

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Maks 03.05.2018 19:46
Niezalogowany użytkownik Przecież rodzina rozlatuje się bez mamy, póki ona żyje to dzieci do niej się zjeżdżają i schodzą i to matka spaja rodzinę.Maryja Matka Boga spaja ludzkość w jedną rodzinę Bożą...
Plusów: 3 gość 03.05.2018 13:03
Niezalogowany użytkownik "Maryja Matką Niepodległości". Czy do Litanii Loretańskiej też będzie dodane wezwanie "Matko niepodległości"?
Plusów: 5 Gość 03.05.2018 12:24
Niezalogowany użytkownik należy odróżniać boskie od cesarskiego
Plusów: 5 Jkk 03.05.2018 10:35
Niezalogowany użytkownik Przesadzacie i to mocno. Za dużo szafowania pojęciem ojczyzny, za dużo budowania wątpliwej teologii narodu. To nie skończy się dobrze. Polski Kościół brnie w ślepy zaułek i niestety jest ogarnięty potężnym kryzysem.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl