Pod szkieletem mężczyzny w Pompejach znaleziono woreczek z monetami

dodane 01.06.2018 15:18

PAP |

W Pompejach dokonano kolejnego odkrycia po odnalezieniu kilka dni wcześniej szkieletu mężczyzny, który zginął w czasie ucieczki po wybuchu Wezuwiusza w 79 roku. Pod szczątkami mężczyzny archeolodzy znaleźli jego majątek - woreczek z 20 monetami.

Pod szkieletem mężczyzny w Pompejach znaleziono woreczek z monetami   AUTOR / CC 3.0 Pompeje

To sensacyjne znalezisko w jeszcze pełniejszy sposób ukazuje dramatyczny los ofiary erupcji wulkanu - wyjaśnili badacze. Według naukowców był to mężczyzna w wieku około 35 lat, który nie zdążył uciec, bo kulał. Antropolodzy stwierdzili, że cierpiał na stan zapalny kości piszczelowej.

Pod szkieletem badacze natrafili na pozostałości skórzanego woreczka z 20 srebrnymi monetami oraz żelaznym kluczem, prawdopodobnie do domu - ogłosił w piątek dyrektor parku archeologicznego w Pompejach Massimo Osanna. Wyjaśnił, że monety, z jakimi uciekał mężczyzna w chwili kataklizmu, można uznać za równowartość 500 euro. Za taką kwotę - dodał Osanna - "przeciętna rodzina mogła w tamtych czasach żyć dobrze przez dwa tygodnie".

To zaś znaczy - podkreślił szef terenu wykopalisk - że mężczyzna ten nie był "ani bogaczem, ani biedakiem".

Zdaniem archeologa 30-latek mógł być kupcem. Przypuszcza się, że to z powodu chorej nogi nie opuścił miasta po pierwszych sygnałach zwiastujących kataklizm. Uciekał w ostatniej chwili, gdy wokół waliły się już domy, i został przygnieciony przez wielki kamienny blok, który znaleziono obok jego szkieletu.

Szczątki oraz ukryty w woreczku majątek zostaną poddane analizom laboratoryjnym.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ARCHEOLOGIA, HISTORIA, NAUKA, PAP, WULKAN, WYBUCH, WŁOCHY

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 inny Gość 03.06.2018 19:00
Niezalogowany użytkownik a źródło?
Plusów: 2 Spod wawelu 02.06.2018 00:03
Niezalogowany użytkownik Tuż pod Wawelem na ul. Stradom deweloper za przyzwoleniem władz miasta i konserwatora zabytków wykopał cały cmentarz założony w średniowieczu (ponad 1600 szkieletów) . Kostki szybko zapakowano do 28 skrzyń i wywieziono pod Kraków, ziemię gdzieś wysypano. Któż by się takimi drobiazgami przejmował? Średniowieczny kościół św. Jadwigi i resztka klasztoru bożogrobców, który zlikwidowali zaborcy teraz w wolnej Polsce stanie się atrakcją nowego kompleksu rozrywkowo-hotelowego. Inwestor chwali się, że w wysokim na 7 m prezbiterium kościoła będzie ekskluzywny bar z alkoholem. Piękna architektura sakralna sklepienia kiedyś zbudowana Bogu na chwałę teraz będzie spełniać nową rolę - kulturalnego chlania. Po co komu jakieś szkielety i stary kościół, wystarczy, że gdzieś tam w Italii cały zespół naukowców fascynuje się jednym szkieletem znalezionym w Pompejach. A Kraków? Jest bardziej nowoczesny, preferuje zabudowanie centrum miasta betonową tandetą - taka pipidówka Europy...
Plusów: 2 Kimek 01.06.2018 15:30
Niezalogowany użytkownik Ile jeszcze nie odkrytych skarbów znajduje się na całym świecie.:)

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl