Eucharystia tematem programu duszpasterskiego 2019-2022

dodane 07.06.2018 13:14

KAI |

"Eucharystia – źródło, szczyt i misja Kościoła" - to temat programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2019-2022. Program przyjęto dziś podczas 379. Zebrania plenarnego KEP w Janowie Podlaskim.

Eucharystia tematem programu duszpasterskiego 2019-2022   Józef Wolny /foto gość

O tym, że Eucharystia będzie tematem nowego programu już kilka miesięcy temu mówił KAI abp Wiktor Skworc,
przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP. Eucharystia to kolejny po chrzcie i bierzmowaniu, sakrament inicjacji chrześcijańskiej. Kościół żyje bowiem dzięki Eucharystii - wskazuje abp Skworc.

„Chcemy mówić o Eucharystii i świętowaniu niedzieli, o czasie świętym i o tym jak powinniśmy jako chrześcijanie ten czas wykorzystywać – powiedział KAI abp Skworc wskazując na główne cele nowego programu. - Centralnym wydarzeniem zbawczym jest Ofiara Jezusa Chrystusa, którą ponawiamy i uobecniamy każdego dnia. Chcemy o niej mówić, pogłębiać tematykę Mszy św. a przede wszystkim prowadzić dzieci, młodzież i dorosłych do spotkania z Chrystusem w czasie Eucharystii" - tłumaczy hierarcha.

Zdaniem metropolity katowickiego niezbędne jest dziś głębsze wtajemniczenie wiernych w życie eucharystyczne oraz pogłębienie świadomości znaczenia Eucharystii w życiu Kościoła i każdego pojedynczego chrześcijanina.

Omawiając nowy program duszpasterski abp Skworc podkreślił w swoim wystąpieniu do biskupów, że także biorąc pod uwagę statystyki praktyk religijnych w Polsce, niezbędne jest pogłębianie wśród duchownych i świeckich świadomości wartości Eucharystii oraz świętowania niedzieli.

Każdy rok nowego programu poświęconego Mszy św. będzie miał inne hasło, odmienny akcent według klucza przejętego z adhortacji Benedykta XVI „Sacramentum caritatis”: Eucharystia – tajemnica wyznawana, tajemnica celebrowana oraz wezwanie do świętowania i apostolatu.

Nowy program duszpasterski będzie kontynuacją teoretycznej refleksji i praktycznych wskazań pastoralnych opartych na teologii sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego a więc chrzcie, bierzmowaniu i właśnie eucharystii.

W rozmowie z KAI sprzed kilku miesięcy abp Skworc zwrócił uwagę, że nowy program duszpasterski realizowany będzie już w czasie częściowego a od 2020 całkowitego zakazu handlu w niedzielę, co dokonało się dzięki obywatelskiej inicjatywie ustawodawczej związku zawodowego „Solidarność”.

„Patrzymy na wolną niedzielę jako na szczególną szanse duszpasterską, żeby społeczeństwo mogło godnie odpoczywać i odbudować swoje relacje z Bogiem i z drugim człowiekiem” - wskazuje przewodniczący Komisji. Jak dodaje, Kościół powinien wykorzystać tę duszpasterską szansę, także poprzez szerokie dotarcie z konkretną ofertą duszpasterską do osób związanych ale i tych mniej związanych z parafią. Chodzi tu nie tylko o przypomnienie obowiązku uczestnictwa we Mszy św. i pogłębienie wiedzy o jej istocie, ale też o stworzenie jakiejś oferty pozaliturgicznej, to znaczy dotyczącej sposobu przeżywania całej niedzieli przez małżeństwa i rodziny.

Abp Skworc wyraził nadzieję, że w prace nad taką ofertą włączą się wspólnoty parafialne, ruchy, stowarzyszenia i fundacje.

„Chodzi o szeroką ofertę zawierającą propozycje także kulturalne, żeby ludzie przeżywali niedziele wspólnotowo i żeby w dzień święty oddawali cześć Bogu i wykorzystali także dla swojego osobistego duchowego rozwoju” - tłumaczy metropolita katowicki.

Celem Komisji Duszpasterstwa KEP jest inspirowanie działalności na rzecz rozeznania, rozwijania i doskonalenia powołania chrześcijańskiego. Komisja przygotowuje ramowe plany duszpasterskie, koordynuje też prace duszpasterstw specjalistycznych.

Przewodniczącym Komisji jest obecnie abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Ponadto w skład tego gremium wchodzi ośmiu biskupów, w tym abp Henryk Hoser, bp Wiesław Dajczak i bp Wiesław Śmigiel. Ponadto Komisja posiada kilkunastu konsultorów, w tym kilku świeckich.

Przy Komisji działa Zespół ds. Nowej Ewangelizacji.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 5 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 BOGDAN 07.06.2018 23:15
Niezalogowany użytkownik Poszukajcie w internecie rozmowy dr. Stanisława Krajskiego z ks. Tomaszem Jocimczykiem, tradycjonalistą, który jeszcze jako kleryk miał praktykę w jakiejś parafii w Polsce. I tam poznał dwóch starszych kapłanów, którzy w ukryciu i w pod osłoną nocy odprawiali Msze święte w starym przedsoborowym rycie. Dlaczego się ukrywali? Ano wygląda na to, że w Polsce takie msze były zakazane! Jeśli jakiś kapłan chciał odprawiać Mszę trydencką to nie mógł robić tego oficjalnie. Bardzo ciekawy wywiad jest na you tube pt."Wybór katolika między modernizmem, a Tradycją katolicką.".
Plusów: 1 BOGDAN 07.06.2018 22:37
Niezalogowany użytkownik Zgadzam się z Panem Janem musimy powrócić do tradycji Modlmy się o świętych kapłanów! To jedyny sposób by prawdziwie zbliżyć się do Boga w tym niewyobrażalnym cudzie i tajemnicy jaka jest Ofiara Mszy Świętej. Modlmy się za kapłanów którzy odbierają Bogu cześć i ktorzy zabraniają wiernym przed swoim Zbawicielem paść na kolana!Podczas przyjmowania Komunii Świętej.
Plusów: 0 gośc 07.06.2018 21:38
Niezalogowany użytkownik Dlaczego obecnie nie mówi się Msza święta, tylko Eucharystia?
Plusów: 7 JAN 07.06.2018 17:49
Niezalogowany użytkownik A może warto by zacząć od porządnej katechizacji, bo zdaje się, że wielu katolików dziś nie ma świadomości czym jest Msza św. Powinno się wyjaśniać kwestie doktrynalne i jest to zadanie pasterzy. I nie ma się co wymawiać, że to zbyt trudne itp. - ludzie dziś są podobno dobrze wykształceni, niemal każdy studiuje, poświęca wiele godzin na samorealizację itp. - dlaczego więc solidna katecheza została porzucona? Rzecz jasna powinno się też szeroko udostępnić klasyczny ryt Mszy św. i do niego zachęcać - niestety wielu duchownych robi tu wręcz "krecią robotę", unikając uświęconego rytu jak tylko można :/ Pytajmy i prośmy naszych kapłanów o Mszę w starożytnej formie!

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl