107,6 FM

Serce Boże, przyjdź Królestwo Twoje!

"Osoby, które będą to nabożeństwo rozszerzały, będą miały imię swoje wypisane w Sercu moim."

Kult Serca Pana Jezusa jest w Kościele zakorzeniony od dawna. Szczególnym nabożeństwem do Serca Jezusa odznaczali się św. Bernard, Bonawentura, Katarzyna ze Sieny czy Franciszek Salezy. Do rozpowszechniania się czci NSPJ najbardziej przyczyniły się objawienia, jakie miała św. Małgorzata Maria Alacoque (1647-1690) – francuska wizytka i mistyczka. Jezus zlecił jej starania o ustanowienie w Kościele święta Jego Serca, w piątek po oktawie Bożego Ciała. Przekazał jej także dwanaście obietnic, odnoszących się do czcicieli Jego Serca.

Obietnice dla czcicieli Najświętszego Serca Pana Jezusa:

1. Dam im łaski, potrzebne w ich stanie.
2. Ustalę pokój w ich rodzinach.
3. Będę ich pocieszał w utrapieniach.
4. Będę ich pewną ucieczką w życiu, a szczególnie w godzinę śmierci.
5. Będę im błogosławił w ich przedsięwzięciach.
6. Grzesznicy znajdą w mym Sercu źródło i ocean miłosierdzia.
7. Dusze oziębłe staną się gorliwymi.
8. Dusze gorliwe prędko dojdą do doskonałości.
9. Będę błogosławił domom, w których wizerunek Serca mojego będzie czczony.
10. Osoby, które będą to nabożeństwo rozszerzały, będą miały imię swoje wypisane w Sercu moim.
11. Dam kapłanom dar wzruszania serc nawet najzatwardzialszych.
12. W nadmiarze miłosierdzia Serca mojego przyrzekam tym wszystkim, którzy będą komunikować w pierwsze piątki miesiąca przez dziewięć miesięcy z rzędu w intencji wynagrodzenia, że miłość moja udzieli łaskę pokuty, iż nie umrą w mojej niełasce, ani bez Sakramentów świętych, a Serce moje będzie im pewną ucieczką w ostatniej godzinie życia.

Kult Serca Pana Jezusa stał się szczególnie popularny w Polsce. To na prośbę polskich biskupów papież Klemens XIII ustanowił w 1765 r. liturgiczne święto Boskiego Serca Pana Jezusa, wraz ze Mszą św. i oficjum brewiarzowym. Ten przywilej dotyczył tylko Polski, ówczesnego Królestwa Polskiego i jednej Konfraterni Najświętszego Serca w Rzymie.

Papież Pius IX w roku 1856 rozszerzył święto Serca Pana Jezusa na cały Kościół. Leon XIII 31 grudnia 1899 roku oddał Sercu Jezusowemu w opiekę cały Kościół i rodzaj ludzki.

W Polsce centralny ośrodek kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa znajduje się w Krakowie. Jest to bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa, konsekrowana w 1921 r.

Z inicjatywy papieża św. Jana Pawła II w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa obchodzi się również dzień modlitw o świętość kapłanów.

W naszym projekcie "Zabierz modlitwę na wakacje" znajdziecie m.in. Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa w wersji audio. Zapraszamy do pobierania.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • gość
  03.06.2019 10:12
  http://rozance-i-koronki.blogspot.com/2018/01/koronki-do-najswietszego-serca-pana.html
  doceń 0
 • HANZP
  28.06.2019 10:04
  Kiedyś (czyt. przed nawróceniem) podchodziłem z dystansem do takich formułek i zaliczanek-obiecanek. Potem byłem, hm... nazwę to umownie, otwarty na nowe doświadczenia wiary. Spowiadałem się swego czasu u ojców franciszkanów w Panewnikach. Był tam pewien zakonnik, pochodził chyba z Małopolski (przy okazji pozdrawiam, może czyta), który po spowiedzi dawał mi obrazek z NSPJ lub dawał na pokutę właśnie litanię do NSPJ i zachęcał mnie do odprawiania nabożeństwa pierwszych piątków miesiąca. Pomyślałem wtedy - co mi szkodzi, raz na miesiąc. Dzisiaj nie wyobrażam sobie dnia bez Eucharystii : )
  doceń 7
 • Erem
  28.06.2019 10:18
  Oprócz komentowania módlmy się dzisiaj szczególnie o uświęcenie kapłanów!
  doceń 4
 • Rty
  28.06.2019 16:00
  Dziekuje za ten tekst. Bardzo dziekuje też za Pana teksty w papierowym Gościu. Kiedyś jednymi z moich ulubionych artykułow były Tabliczki. Dziś to sie nie zmieniło ale z ogromną przyjemnością czytuję Pana inne teksty. Bardzo cenie Gościa za to że z jednej strony jest źródłem tekstów chrześcijanskich, a z drugiej - to nowoczesne pismo opinii. A te Pana teksty są dla mnie zawsze świadectwem życia człowieka, który ma właściwą proporcje w życiu. Nie chce żebyoje słowa Panu zaszkodziły (mam na myśli narażenie na pyche) Ale te artykuły to słowa człowieka, który twardo stąpa po ziemi z perspektywą prawdy - czyli tego ze Bóg jest. Żyjmy racjonalnie ale Bóg jest prawdą. Moje słowa niedoskonale wyrażają to co chce powiedzieć ale mam nadzieje ze Pan rozumie. I to jest dla mnie umocnienie że te dwa światy nie da oddzielone. Że można mieć racjonalny światopogląd (rozum jest Bożym darem) Ale jednocześnie traktować Boga na serio. Nie mówię tego jako laurkę dla Pana osobiście tylko chodzi mi o przeslanie. Poza tym co rusz w tych tekstach przejawia się miłość do Boga. A mnie te teksty to lektura duchową, czekam na nie z głodem Boga
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama