107,6 FM

Prezydent Panamy: Ułatwimy pielgrzymom udział w ŚDM

Koordynatorzy duszpasterstwa młodzieży spotkali się Panamie, gdzie za pół roku odbędą się Światowe Dni Młodzieży.

Prezydent Panamy Juan Carlos Varela spotkał się z koordynatorami duszpasterstwa młodzieży z całego świata, którzy od środy obradują w stolicy tego kraju, w ramach II Międzynarodowego Spotkania Przygotowawczego do ŚDM Panama 2019. Podczas spotkania zapewnił, że władze kraju dołożą starań, by pomóc młodzieży z całego świata wziąć udział w przyszłorocznym spotkaniu młodych. Udzielił też odpowiedzi na wiele pytań delegatów, związanych z logistyką spotkania.

– Wielokrotnie doświadczałem powszechności Kościoła, podczas uroczystości beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych, w których brałem udział w Rzymie. Ale powszechność Kościoła, której doświadcza się podczas ŚDM jest czymś nieporównywalnym. Właśnie ze względu na udział młodzieży z całego świata – wspominał prezydent Panamy Juan Carlos Varela, wspominając swój udział w ŚDM w Krakowie w 2016. Przywódca państwa spotkał się z delegatami ds. młodzieży, reprezentującymi konferencje episkopatów i wspólnoty z całego świata. Od środy obradują oni w stolicy Panamy w ramach II Spotkania Przygotowawczego do ŚDM Panama 2019.

W blisko 15-minutowym przemówieniu prezydent Varela zapewniał zebranych, że ŚDM w Panamie, to ważne wydarzenie nie tylko dla kraju i lokalnego Kościoła, ale dla całego regionu Ameryki Centralnej. Odwołując się do słów papieża Franciszka, przypomniał, że Panama powinna być krajem i wspólnotą zabiegającą o pokój na świecie i równość dla obywateli wszystkich krajów, co – jak mówił – może się w pewien sposób urzeczywistnić dzięki spotkaniu młodych z całego świata. Wyraził też wdzięczność św. Janowi Pawłowi II za ideę ŚDM i papieżowi Franciszkowi za decyzję o zorganizowaniu kolejnej edycji w Panamie.

Po zakończeniu przemówienia, spontanicznie rozpoczął odpowiadanie na pytania delegatów dot. aspektów logistycznych, m.in. szczepień, transportu i procedur wizowych. Wspólnie z delegatami wziął też udział modlitwie w ramach papieskiej inicjatywy „Minuta dla Pokoju”, która odbywa się dziś w krajach całego świata.

II Międzynarodowe Spotkanie Przygotowawcze przed ŚDM Panama 2019 odbywa się w stolicy Panamy w dn. 6-10 czerwca. Uczestniczą w nim delegaci ponad 80 krajów i blisko 40 międzynarodowych wspólnot z całego świata, a także przedstawiciele Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, członkowie Komitetu Organizacyjnego ŚDM Panama 2019 i przedstawiciele władz kraju.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama