Składasz wniosek o 300 plus w wakacje? Kiedy wypłata?

dodane 13.06.2018 08:52

PAP |

Rodziny, które w lipcu i w sierpniu złożą wniosek o świadczenie w ramach programu "Dobry start", najpóźniej do 30 września otrzymają wyprawkę szkolną w wysokości 300 złotych - powiedziała w rozmowie z PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Składasz wniosek o 300 plus w wakacje? Kiedy wypłata?   Tomasz Gołąb /Gość Niedzielny Min. Elżbieta Rafalska

Rafalska podkreśliła, że celem rządowego programu "Dobry start" jest wsparcie polskich rodzin w przygotowaniu do roku szkolnego. "Wiemy, że zawsze ten początek roku szkolnego to jest kumulacja wielu wydatków, ciągle coś nowego potrzebujemy, ciągle trzeba coś dokupić, rodziny są mocno obciążone tymi wydatkami" - powiedziała szefowa MRPiPS. Podkreśliła, że z rządowego programu skorzysta prawie 4,6 mln dzieci.

Wskazała, że 300 plus nie jest przyznawane "z urzędu", więc aby je otrzymać, należy złożyć wniosek. "Wniosek możemy złożyć już 1 lipca, ale podkreślam: tylko wtedy, kiedy składamy go drogą online. Od 1 sierpnia możemy go złożyć drogą tradycyjną, papierową" - powiedziała Rafalska. Dodała, że wnioski będą przyjmowane i realizowane przez te same instytucje, które obsługują świadczenie wychowawcze w ramach programu Rodzina 500 plus.

Rafalska poinformowała, że świadczenie przysługuje raz w roku na każde dziecko uczące się w szkole do ukończenia 20 lub - w przypadku dzieci niepełnosprawnych - 24 roku życia. Podkreśliła, że program "Dobry start" obejmuje także dzieci przebywające w pieczy zastępczej. "Wtedy ten wniosek jest składany nie w gminie, gdzie jest obsługiwany program 500 plus, lecz w powiecie" - zaznaczyła.

Minister rodziny zachęca, by nie zwlekać ze składaniem wniosków. "Rodziny, które złożą wniosek w lipcu i w sierpniu, najpóźniej mogą mieć wypłacone świadczenie do 30 września, ale to nie znaczy, że samorząd nie zdecyduje, że te płatności będą wcześniej - na początku września albo pod koniec sierpnia" - powiedziała.

"Jeżeli jednak wniosek będziemy składać w terminach wrześniowych, gmina będzie miała dwa pełne miesiące na dokonanie wypłaty tego świadczenia" - dodała Rafalska.

Poinformowała, że pieniądze będą wypłacane w formie zadeklarowanej we wniosku. Przyznała, że najczęściej przy tego typu świadczeniach wybierane są przelewy bankowe. "Ale może być także przekaz pocztowy, może być punkt kasowy. Decyzje też zależą od propozycji samorządów i od tego, z której formy rodzina chce skorzystać" - wyjaśniła Rafalska.

Jak podkreśliła, we wniosku nie są wymagane żadne dodatkowe zaświadczenia. "Jedyna różnica jest w przypadku, kiedy dotyczy to dziecka niepełnosprawnego, wtedy potrzebne jest też orzeczenie o niepełnosprawności" - zaznaczyła.

Minister rodziny dodała, że wnioski są przyjmowane nie później niż do 30 listopada.

Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym na początku miesiąca przez premiera Mateusza Morawieckiego świadczenie przysługuje niezależnie od dochodu na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole świadczenie przysługuje nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole).

Po raz pierwszy program obejmie uczniów rozpoczynających rok szkolny 2018/2019. Przyznawanie i wypłata świadczenia będą realizowane przez gminy, a w przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej - przez powiaty. Świadczenie będzie przyznawane na wniosek rodzica, opiekuna lub rodziny zastępczej.

Wnioski o wypłatę świadczenia będzie można składać od 1 lipca każdego roku drogą elektroniczną poprzez stronę internetową empatia.mrpips.gov.pl. Od 1 sierpnia będą przyjmowane wnioski także drogą tradycyjną (np. podczas osobistej wizyty w urzędzie lub pocztą).

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EDUKACJA, MRPIPS, PAP, RODZINA, SPOŁECZEŃSTWO, SZKOLNICTWO

Przeczytaj komentarze | 15 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 2 Dana 12.09.2018 06:42
Niezalogowany użytkownik Ja mam jedno dziecko sama je wychowuje nie mam alimentów bo mąż siedzi za znęcanie nie mam z funduszu bo zarobki 2200 nie mam rodzinnego bo zarobki i 500+też nie nikt nie liczy że kobieta sama musi zapłacić za mieszkanie prąd gaz wodę ile zostaje na 2 ma charowac 24 na dobe a bogaci dostają bo dzieci narobili lub ich stać. Płacę podatki uczciwie przez 35 lat i co państwo dało mi albo dziecku inni nie pracują bo im się nie chce po co mają pracować jak im dadzą znam rodzinę która nie pracuje a lepiej żyją niż ja i się śmieją litości dajcie wszystkim dzieciom nawet mniejsze sumy
Plusów: 1 Rena 31.08.2018 13:54
Niezalogowany użytkownik Ja również korzystam z 500plus i nie wyobrażam sobie brać pieniążki dzieci na własne cele nie miałam samochodu i nie mam i jestem bardzo rozgoryczona faktem że koleżanki które mają po jednym dziecku nie dostają 500plus powinno być dla każdego dziecka bez wyjątku no chyba że rodzice by nie pracowali chociaż jedno powinno pracować to bym wcale nie dała na żadne dziecko a nie biorą takie siedzą w domu obydwoje rodzice i się cieszą bo mają 5-7 dzieci
Plusów: 1 Rena 31.08.2018 13:46
Niezalogowany użytkownik 500plus jest dla dzieci a nie na czynsz czy rachunki ja też pobieram 500plus ale pieniążki idą na lepsze ubrania mebelki czy wypad do parku rozrywki. Żeby nie było u nas pracuje mąż ja wychowuje dzieci i nigdy nie wzięłam pieniążków dzieci na własne wydatki do pracy chociaż jedno powinno iść a nie z dzieci pieniążków czynsz płacić
Plusów: 0 nikpik 31.08.2018 05:43
Niezalogowany użytkownik Alez zostaje dzieciom. Dach nad glówą. Ja z tych pieniedzy oplacam czynsz (fundusz alimentacyjny), z 500+ rachunki i wydatki, a reszte pokrywam z wynagrodzenia z pracy. Bez przesady, ze dzieciom nic nie zostaje. To co wy nie pracujecie ludzie????

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl