107,6 FM

W porcie w Gdyni będzie można tankować statki LNG

Port w Gdyni będzie pierwszym polskim portem, w którym będzie można tankować statki napędzane LNG. We wtorek spółki GK PGNiG i zarząd Portu Gdynia podpisały porozumienie ws. budowy specjalnej barki do bunkrowania statków gazem skroplonym.

PGNiG Obrót Detaliczny i Gas Trading i Port morski Gdynia podpisały w Warszawie porozumienie o wykorzystaniu LNG. Projekt - o wartości maksymalnie 60 mln zł ma być gotowy za ok. 3 lata. Jak mówił prezes portu w Gdyni Adam Meller "dziś Gdynia przeciera szlaki, ale w ślad za nami pójdą i inni".

Podpisane porozumienie zobowiązuje firmy do wspólnych prac nad technologiczną instrukcją bunkrowania statków, moblilnym punktem bunkrowania LNG w gdyńskim porcie, możliwością bunkrowania z morza metodą ship-to-ship.

Na świecie już obecnie pływa ponad 120 pełnomorskich statków napędzanych gazem skroplonym, ponad sto dwadzieścia jest w budowie. Ten rodzaj paliwa jest coraz bardziej popularny, bo LNG - ze względu na swoje właściwości jest jednym z najczystszych paliw. "Emisja szkodliwych substancji do atmosfery jest zdecydowanie niższa, a w przypadku wycieku nie istnieje niebezpieczeństwo zanieczyszczenia wód" - podkreślił we wtorek prezes Gas Trading Tymoteusz Pruchnik.

Zgodnie z unijną dyrektywą dot. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych, najpóźniej do końca 2025 r. w portach morskich ma powstać taka ilość punktów bunkrowania LNG, która umożliwi poruszanie jednostek - zarówno śródlądowych jak i statków morskich - po całej sieci TEN - T. W Polsce mają to być porty w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Świnoujściu.

Unijna dyrektywa siarkowa nakłada na armatorów, których jednostki pływają m.in. po Bałtyku i Morzu Północnym, obowiązek wykorzystywania paliw o zawartości siarki nieprzekraczającej 0,1 proc. Do tego, od stycznia 2021 r. zacznie obowiązywać ograniczenie emisji tlenków azotu (NOx) o 75 proc. m.in. na Morzu Bałtyckim. Do 2050 r. KE chce całkowicie wyeliminować emisje pochodzące z transportu morskiego.

Prezes PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha zwrócił uwagę na coraz większe zainteresowanie bunkrowaniem LNG w obszarze Bałtyku. "Popularyzacja gazu ziemnego przyniesie pozytywny efekt ekologiczny, ponieważ jest to jedno z najczystszych paliw na świecie.

Jak mówił Meller, choć dyrektywa dot. paliw alternatywnych wejdzie w życie dopiero w 2025 r. port już teraz zdecydował się na uruchomienie programu budowy specjalnej barki do bunkrowania. Będzie to jednostka o długości 65 m, szerokości 18 metrów o zanurzeniu od 180 do 300 cm. Pojemność jej zbiorników - od 150 do 1760 m sześc LNG. Jak zauważył wiceprezes gdyńskiego portu, spółka jest gotowa na każdą implementację, która ma na celu wdrażanie nowych, innowacyjnych i ekologicznych technologii, dzięki którym będzie można spełniać wymagania armatorów.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama