Zakaz publicznego sprawowania posługi dla kard. McCarricka

dodane 21.06.2018 08:00

KAI |

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Pietro Parolin, na polecenie papieża Franciszka, polecił kardynałowi Theodorowi McCarrickowi, by nie wykonywał publicznie posługi kapłańskiej - poinformował wiernych arcybiskup Nowego Jorku, kard. Timothy Dolan. Jak wynika z komunikatu, emerytowany arcybiskup Waszyngtonu został oskarżony o molestowanie nieletnich przed 45 laty, gdy był kapłanem diecezji nowojorskiej. 87-letni kardynał McCarrick, utrzymując że jest niewinny, zaakceptował tę decyzję.

Zakaz publicznego sprawowania posługi dla kard. McCarricka   PAP/EPA/DANILO SCHIAVELLA Kard. McCarrick

W komunikacie kard. Dolan poinformował, że do archidiecezji nowojorskiej wpłynęło doniesienie o nadużyciu sprzed czterdziestu pięciu lat, popełnionym przez emerytowanego arcybiskupa Waszyngtonu, kardynała Theodora McCarricka. W chwili popełnienia przestępstwa był on kapłanem tej diecezji. Było to pierwsze oskarżenie wniesione przeciw niemu. Zarzut został zbadany przez funkcjonariuszy organów ścigania, a następnie został dokładnie zbadany przez niezależną agencję kryminalistyczną. Kardynał McCarrick został powiadomiony o oskarżeniu. Podtrzymał twierdzenie o swej niewinności, w pełni współpracując podczas śledztwa. Stolica Apostolska również została powiadomiona i zachęcała do kontynuowania tego procesu.

Wyniki śledztwa zostały przekazane Archidiecezjalnej Komisji Rewizyjnej, doświadczonej grupie profesjonalistów, w tym prawnikom, ekspertom wymiaru sprawiedliwości, rodzicom, psychologom, kapłanowi i siostrze zakonnej. Uznała ona zarzuty za wiarygodne i uzasadnione.

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Pietro Parolin, na polecenie papieża Franciszka, polecił kardynałowi Theodorowi McCarrickowi, by nie wykonywał publicznie posługi kapłańskiej. Kardynał McCarrick, utrzymując że jest niewinny, zaakceptował tę decyzję.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KARDYNAŁ, MCCARRICK, MOLESTOWANIE

Przeczytaj komentarze | 9 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 highwayman 21.06.2018 20:37
Niezalogowany użytkownik Sytuacja jest patowa, bo z jednej strony Kościół nie raz już chronił wbrew prawdzie swoich ludzi, a z drugiej zdarzały się przypadki, że księża (np. kardynał Bernardin ) byli bezprawnie oskarżani. Nikt nie może się czuć bezpieczny. (A wystarczyłoby poświęcić Rosję NMP!)
Plusów: 1 Daniel 21.06.2018 16:49
Niezalogowany użytkownik Rozumiem, że konieczne są różne przeciwdziałania i procedury odnośnie pedofilii, ale odnoszę wrażenie, że to wszystko może się obrócić przeciwko kapłanom i Kościołowi. Odnoszę wrażenie, że teraz będzie miało miejsce niejednokrotne ''wylewanie dziecka z kąpielą''. Problemem nadużyć seksualnych jest też to, że łatwo w nie kogoś wrobić, rzekome ofiary mogą stosować sztuczki i manipulacje psychologiczne. Czy automatyczne publiczne ''skreślanie '' kogoś tzn. jakiegoś kapłana jest w porządku??. Dzieje się to często wtedy, kiedy nie ma jeszcze wyroku i mocnych dowodów winy..
Plusów: 3 gość 21.06.2018 13:49
Niezalogowany użytkownik Powinieneś złożyć stosowne zawiadomienia. Jeśli tego nie robisz, jesteś tak samo winny.
Plusów: 1 Jaś 21.06.2018 11:28
Niezalogowany użytkownik Eks- morderca i prześladowca chrześcijan, Żyd, obywatel rzymski, niejaki Szaweł z Tarsu, znany potem i obecnie jako Święty Paweł - Apostoł Narodów. Czy potrzeba jeszcze dowodów na to , że nawrócenie jest możliwe , słuszne i owocne?

wszystkie komentarze >