Relikwie papieża trafiły na wysypisko śmieci

dodane 21.06.2018 13:17

KAI |

Znalezione w ubiegłym roku na składowisku śmieci relikwie św. Klemensa zostały umieszczone w katedrze westminsterskiej – podaje agencja CNA. Odkryła je zajmująca się gospodarką odpadami brytyjska firma Enviro Waste.

Relikwie papieża trafiły na wysypisko śmieci   Txllxt TxllxT / CC-SA 4.0 Katedra westminsterska

Jej właściciel, James Rubin przekazał w miniony wtorek, 19 czerwca relikwie przewodniczącemu komisji episkopatu Anglii i Walii ds. dziedzictwa, abp. George'owi Stackowi z Cardiff. Została umieszczona w skarbcu londyńskiej katedry katolickiej. Zawiera ona fragment kości św. Klemensa i znajduje się w opieczętowanej woskiem szkatułce z napisem że pochodzi ona „z kości św. Klemensa, papieża i męczennika”.

Klemens I był trzecim następcą św. Piotra (po Linusie i Klecie), a więc czwartym papieżem. Kierował Kościołem w latach 88-97. Miał być ochrzczony i otrzymać święcenia kapłańskie z rąk Piotra Apostoła - prawdopodobnie znał także św. Pawła. Tradycja chrześcijańska podaje, że Klemens poniósł męczeńską śmierć w 97 lub 101 r. Prawdopodobnie został wygnany z Rzymu do Chersonezu Taurydzkiego (dzisiejszy Krym), gdzie w kopalniach wśród ok. 2000 chrześcijan-skazańców głosił naukę Chrystusową, za co został skazany przez cesarza na śmierć i wrzucony do Morza Czarnego z kotwicą u szyi. W 868 r. św. Cyryl w czasie pobytu w tamtych stronach miał odnaleźć relikwie św. Klemensa I i przywieźć je do Rzymu, gdzie zostały przyjęte z najwyższymi honorami przez papieża Hadriana II i złożone w bazylice S. Clemente. Imię św. Klemensa wymieniane jest w Kanonie Rzymskim.

Firma Enviro Waste przeprowadziła w kwietniu na swej stronie internetowej sondaż publiczny, zanim zdecydowano, co zrobić z relikwią. Otrzymała ponad 650 sugestii, a jej stronę odwiedzono ponad 9000 razy. Większość uczestników sondażu opowiedziało się za umieszczeniem relikwii w katedrze westminsterskiej w Londynie.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 13 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 9 Gość 23.07.2018 17:08
Niezalogowany użytkownik "świadczy o moim podejściu - do dwójeczki" gdzie uczą tak mówić o liturgii?
Plusów: 3 kj 22.06.2018 13:41
Niezalogowany użytkownik Oczywiście, że świadczy o moim podejściu - do dwójeczki.
Plusów: 9 nika 22.06.2018 13:17
Niezalogowany użytkownik do kj - jeśli kj jest rzeczywiście księdzem, to pisanie o Modlitwie Eucharystycznej - że "poleciał dwójeczkę" świadczy o podejściu do Mszy św. :-(
Plusów: 0 nika 22.06.2018 13:15
Niezalogowany użytkownik a świeccy dobrze wiedzą...

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl