"UE odpowie, jeśli USA podniosą cła na samochody"

dodane 23.06.2018 17:01

PAP |

Władze Unii Europejskiej zareagują na każde posunięcie Stanów Zjednoczonych zmierzające do podniesienia ceł na wszystkie samochody montowane w UE - powiedział w opublikowany w sobotę wywiadzie dla "Le Monde" wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen.

"Jeśli zdecydują się podnieść cła importowe, nie będziemy mieli innego wyjścia, jak tylko zareagować" - powiedział Katainen.

"Nie chcemy walczyć (w sprawie handlu) publicznie za pośrednictwem Twittera. Musimy skończyć z tą eskalacją" - dodał.

Katainen podkreślił, że zarówno członkowie amerykańskiego kongresu z obu partii politycznych, jak i sektor prywatny "niekoniecznie podzielają poglądy prezydenta" Donalda Trumpa. Według wiceszefa KE, jeśli cła zaczną obowiązywać, to presja na Trumpa wzrośnie.

W piątek prezydent Trump napisał na Twitterze, że jeśli taryfy celne nie zostaną szybko usunięte, to nałoży 20-procentowe cło na wszystkie samochody montowane w Unii Europejskiej. Wcześniej w piątek zaczęły obowiązywać odwetowe cła UE na dobra z USA.

Ministerstwo handlu USA bada, czy import samochodów i ich części stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego; szef tego resortu Wilbur Ross powiedział w czwartek, że raport w tej sprawie będzie gotowy pod koniec lipca lub w sierpniu.

Trump oskarżał często niemieckie firmy motoryzacyjne eksportujące samochody do USA o nieuczciwe praktyki handlowe i odbieranie miejsc pracy amerykańskim producentom.

Cła odwetowe wprowadzone w UE dotyczą towarów o wartości 2,8 mld euro. Komisja Europejska podkreśliła, że Unia, nakładając cła odwetowe, korzysta ze swoich praw w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO). Europejskie taryfy są odpowiedzią na amerykańskie cła na stal i aluminium, które zaczęły obowiązywać od 1 czerwca.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, FRANCJA, HANDEL, KE, MOTORYZACJA, ORGANIZACJE, PAP, PREZYDENT, UE

Przeczytaj komentarze | 3 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Bodo Altmann 24.06.2018 07:04
Niezalogowany użytkownik To są czyste bzdury. Niemcy eksportowały w 2017 roku do USA samochody i części do samochodów w wartości ok. 35 mld. $ a importowały za 13 mld. $. Tu nie chodzi o zysk tylko o ogólne obroty handlowe a polskie PKB wynosiło 312 mld. $. Twoje dane a propaganda Trumpa to jedno. Polska jako największy producent (dzięki Niemcom) części samochodowych będzie miała 100 razy większe problemy z amerykańskimi cłami niż Niemcy.
Plusów: 1 mee... 23.06.2018 18:43
Niezalogowany użytkownik Tak naprawde to jest to wojna na lni Berlin - Waszyngton...a swoja drga to Berlin ladnie wykabinowal z ta UE...tak, ze sie i Polska zalapala przeciwko Stanom. Niemcy w Stanach zarabiaja na samych samochodach prawie rownowartosc polskiego PKB, bo 400 mld $.
Plusów: 1 jan 23.06.2018 18:33
Niezalogowany użytkownik Polska powinna podnieść cła na samochody eksportowane do USA - szczególnie elektryczne.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl