Prezydent: Nie będziemy odwracali oczekiwanych przez polskie społeczeństwo reform

dodane 27.06.2018 13:45

PAP |

Formułowane w ramach dialogu z Polską oczekiwania KE zostały w dużym stopniu zrealizowane; nie będziemy odwracali oczekiwanych przez polskie społeczeństwo reform wymiaru sprawiedliwości - powiedział w środę w Rydze prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do prowadzonej wobec Polski procedury z art. 7 Traktatu o UE.

Prezydent: Nie będziemy odwracali oczekiwanych przez polskie społeczeństwo reform   PAP/EPA/TOMS KALNINS Andrzej Duda

Duda był pytany podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Łotwy Raimondsem Vejonisem o to, kiedy spór z Komisją dotyczący rządów prawa w Polsce zostanie rozwiązany.

"Moja obserwacja tej sprawy jest taka, że - według mnie KE po prostu nie chce zakończyć swojego działania tutaj; chyba nie chodzi o to, żeby, jak to mówią w Polsce, złapać króliczka, tylko o to, żeby go gonić" - odpowiedział prezydent.

Jak przekonywał, formułowane podczas spotkań z przedstawicielami polskich władz oczekiwania Komisji "w dużym stopniu zostały zrealizowane". "Wprowadzono zmiany w polskich ustawach (...) i, jak widać, w momencie, w którym zmiany zostały wprowadzone, Komisja wraca do swojej poprzedniej retoryki i mówi: +to macie teraz wszystkie reformy odwrócić+. Otóż chcę jasno i wyraźnie powiedzieć: nie; nie będziemy odwracali reform, które są oczekiwane przez polskie społeczeństwo, które fatalnie oceniało stan wymiaru sprawiedliwości w Polsce" - oświadczył Duda.

W tym kontekście ocenił, iż prowadzone wobec Polski postępowanie jest "w jakimś sensie politycznym narzędziem do uderzania w polskie władze".

Zdaniem prezydenta reforma wymiaru sprawiedliwości i jego naprawa "jest realizowana zgodnie z regułami demokratycznymi, jest realizowana w sposób otwarty (...) w polskim parlamencie, gdzie odbywają się debaty", a przyjmowane ustawy dot. sądownictwa "mają w swojej treści wzorce, które są realizowane w innych krajach UE". "W moim przekonaniu nie ma żadnych podstaw do tego, aby KE kwestionowała to, co zostało do tej pory w Polsce wprowadzone" - dodał.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ANDRZEJ DUDA, DYPLOMACJA, PAP, PREZYDENT, UE, ŁOTWA

Przeczytaj komentarze | 6 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 5 gregg84 27.06.2018 21:09
"nie będziemy odwracali reform, które są oczekiwane przez polskie społeczeństwo, które fatalnie oceniało stan wymiaru sprawiedliwości w Polsce". Nie przypominam sobie, abym kiedykolwiek oczekiwał reform sądownictwa a'la PiS. Ale wiadomo: dla pisowca społeczeństwo to tylko jego potulni wyborcy - reszta to plewy...
Plusów: 6 velario 27.06.2018 18:56
"Jest realizowana w sposób otwarty" - list poparcia dla poszczególnych kandydatów do KRS Ziobro jakoś nie chce ujawnić...
Plusów: 4 Katolik 27.06.2018 17:05
Niezalogowany użytkownik Mamy wlasnie przyklad wypadku Szydlo jak to bedzie dzialalo.Dokladnie tak za komuny bylo.
Plusów: 2 laokoon 27.06.2018 15:19
Niezalogowany użytkownik Niepokojące są wysokie sondażowe słupki Prezydenta i Premiera. To nie wróży nic dobrego. Zdaje się że jeszcze nie jeden raz obaj nas zaskoczą. Strzeżcie się drewnianych koni, Polanie.

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl