107,6 FM

Premier do europosłów: Wiecie, że sędziowie ze stanu wojennego są w bronionym przez was SN?

Czy wiecie, że ci sędziowie z czasów stanu wojennego, którzy wydawali haniebne wyroki, są w bronionym przez was Sądzie Najwyższym? - pytał europosłów premier Mateusz Morawiecki w PE. Postkomunizm nie został w Polsce przezwyciężony; my z nim walczymy poprzez reformę wymiaru sprawiedliwości - wskazał.

W środę rano w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu trwa debata poświęcona przyszłości Unii Europejskiej, w której głos zabrał m.in. premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu, po swoim wystąpieniu, odpowiadał na pytania europosłów.

"Nie wiem, czy wiecie, że sędziowie stanu wojennego, sędziowie w latach 80., skazywali moich towarzyszy broni na 10 lat więzienia (...) i wielu innych skazywali na wieloletnie więzienia. Moi koledzy byli, niektórzy z nich, zamordowani" - mówił premier.

"Czy wiecie, że ci sędziowie z czasów stanu wojennego, niektórzy z nich, ci, którzy wydawali haniebne wyroki, dzisiaj są w tym bronionym czasami przez was Sądzie Najwyższym?" - pytał europosłów Morawiecki. "Jest kilku sędziów stanu wojennego, którzy do dzisiaj tam są" - dodał.

Dlatego - jak oświadczył premier - wspomnienie o Solidarności musi zawierać też taką refleksję, że "ten postkomunizm nie został u nas przezwyciężony". "My walczymy z tym postkomunizmem właśnie poprzez reformę wymiaru sprawiedliwości" - wskazał premier Morawiecki.

"Bardzo wielu naszym partnerom, przyjaciołom z Europy Zachodniej, trudno zrozumieć naszą polską rzeczywistość, środkowoeuropejską rzeczywistość, bo mieliście to ogromne szczęście, że nie żyliście 50 lat w komunizmie, i mieliście to szczęście być po dobrej stronie żelaznej kurtyny. U nas niestety życie wyglądało zupełnie inaczej" - powiedział premier.

« 1 »
 • Kael
  04.07.2018 16:02
  A, to premier nie donosi wlasnie na Polske w Unii? O "swoich" towarzyszach z partii, zasluzonych w stanie wojennym tez chyba uczciwie powiedzial? W koncu tylko prawda nas wyzwoli a premier chcial Europe rechrystianizowac. Juz chyba nizej nie mozna upasc w obludzie.
  doceń 24
 • brrr
  04.07.2018 16:05
  Mógł zapytać, z której to "gazety" czerpią swą głęboką (nie)wiedzę o Polsce. I polecić im jakąś inną, np. GN.
  doceń 14
 • kick and go
  04.07.2018 18:55
  Takie transmisje z europejskiego festiwalu bredni i hipokryzji powinny być codziennie, minimum 5 godzin dziennie. Niech ludziska zobaczą, czym się zajmują i co o Polsce wiedzą, ich świetnie w euro opłacani, za nic nie odpowiedzialni, europosłannicy. Za rok wybory, i za każde pełne fałszu i obłędu słowo, tych osobników rozliczymy. Chyba oni sami nie mają co do tego najmniejszych wątpliwości.
  doceń 7
 • Marek
  06.07.2018 07:43
  Premier Polski, historyk z wykształcenia, syn słynnego opozycjonisty, na europejskim forum opowiada brednie. I ma przy tym coraz bardziej kwaśną minę, jakby chciał powiedzieć: moi drodzy słuchacze - ja wiem, że myślicie inaczej, ja też, ale partia tego ode mnie wymaga, ku chwale utrzymania władzy. Nawet kosztem bredni, manipulacji, kłamstw. Straszna ta nasza polska polityka i polityczna elita. Módlmy się o łaskę Ducha Świętego, by przyniósł potrzebującym łaskę rozwagi i odwagi.
  doceń 5

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama