Franciszek: Wielu ochrzczonych żyje tak, jakby Chrystus nie istniał

dodane 08.07.2018 12:21

KAI |

"Wielu ochrzczonych żyje tak, jakby Chrystus nie istniał. Powtarzają gesty i znaki wiary, ale nie odpowiada im rzeczywista akceptacja osoby Jezusa i Jego Ewangelii" - powiedział Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie.

Franciszek: Wielu ochrzczonych żyje tak, jakby Chrystus nie istniał   PAP/EPA/CIRO FUSCO Papież Franciszek

Papież przypomniał, że "każdy chrześcijanin jest powołany do pogłębienia tej podstawowej przynależności, starając się o niej świadczyć poprzez konsekwentny sposób życia, którego wątkiem przewodnim jest miłość", i wskazał na św. Matkę Teresę z Kalkuty.

Franciszek nawiązał do dzisiejszej Ewangelii ukazującej Jezusa, który powrócił do Nazaretu, a w szabat zaczął nauczać w synagodze. Przypomniał, że Jezus w swojej ojczyźnie Galilei został odrzucony do tego stopnia, że nie mógł tam zdziałać żadnego cudu, jedynie kilka uzdrowień. Tam też wypowiada słowa, które stały się bardzo znane: „Tylko w swojej ojczyźnie, … może być prorok tak lekceważony”.

Papież, odpowiadając na pytanie, dlaczego mieszkańcy Nazaretu gorszyli się osobą Jezusa, zwrócił uwagę, że uważali oni, że Bóg jest zbyt wielki, aby się uniżyć i przemawiać przez tak prostego człowieka". "To skandal wcielenia: szokujące wydarzenie Boga, który stał się ciałem, myślał ludzkim umysłem, pracował i działał ludzkimi rękoma, kochał ludzkim sercem, Boga, który się trudzi, jadł i spał jak każdy z nas" - wyjaśnił Ojciec Święty i dodał: "To jest powodem zgorszenia i niewiary, w każdym czasie, także i dzisiaj".

Franciszek zwrócił uwagę, że Jezus zobowiązuje swoich uczniów, aby nie kierowali się uprzedzeniami, i "zachęca nas do przyjęcia postawy pokornego słuchania i pojętnego oczekiwania, ponieważ łaska Boża często przedstawia się nam w zaskakujący sposób, nieodpowiadający naszym oczekiwaniom".

Papież zaznaczył, że Bóg nie dostosowuje się do uprzedzeń, ale pragnie, byśmy w Niego uwierzyli, gdyż brak wiary jest przeszkodą dla łaski Bożej. "Wielu ochrzczonych żyje tak, jakby Chrystus nie istniał. Powtarzają gesty i znaki wiary, ale nie odpowiada im rzeczywista akceptacja osoby Jezusa i Jego Ewangelii" - mówił Franciszek i przypomniał: "Każdy chrześcijanin jest powołany do pogłębienia tej podstawowej przynależności, starając się o niej świadczyć poprzez konsekwentny sposób życia, którego wątkiem przewodnim jest miłość". Jako przykład takiej postawy wskazał św. Matkę Teresę z Kalkuty.

Na zakończenie wezwał: "Prośmy Pana, za wstawiennictwem Maryi Dziewicy, aby przemógł zatwardziałość serc i ograniczoność umysłów, abyśmy byli otwarci na Jego łaskę, na Jego prawdę i Jego misję dobroci i miłosierdzia, która jest skierowana do wszystkich, nikogo nie wykluczając".

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 20 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Katolik 12.07.2018 21:24
Niezalogowany użytkownik Wasza nienawisc do uchodzcow i proba wykrecania slow Jezusa jest zastanawiajaca
Plusów: 4 Gość 10.07.2018 20:49
Niezalogowany użytkownik Są podobno trzy rodzaje kłamstwa: szlachetne, podłe i statystyczne, te "72 procent" należy do ostatniej kategorii. A mieszanie tematu "uchodźców" do Mt 25 wygląda na dowolność.
Plusów: 1 Katolik 10.07.2018 20:33
Niezalogowany użytkownik Mt 25 "cokolwiek uczyniliscie temu najmniejszemu Mnie uczyniliscie"
Plusów: 9 Gość 10.07.2018 18:14
Niezalogowany użytkownik Bogu się nie podoba taka logika - masz objawienia, że wiesz?

wszystkie komentarze >