107,6 FM

#PolskaPielgrzymuje

Selfie z pielgrzymki, filmiki i relacje. Akcja Konferencji Episkopatu Polski w mediach społecznościowych ma popularyzować rożne kierunki i formy pielgrzymowania, a także pomagać w pielgrzymowaniu duchowym.

W sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski zainaugurowano akcję #PolskaPielgrzymuje. Inicjatywa w mediach społecznościowych ma zbierać i popularyzować różne kierunki i formy pielgrzymowania, a także pomagać w pielgrzymowaniu duchowym.

Jej inicjatorzy zachęcają pielgrzymów do zamieszczania na Facebooku, Tweeterze i Instagramie zdjęć, filmików i relacji ze szlaku poprzedzone hasztagiem #PolskaPielgrzymuje.

W ocenie bp. Artura G. Mizińskiego, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, internetowe relacje mogę być okazją, by choć trochę  poczuć radość z pielgrzymowania przez tych, którzy pielgrzymować fizycznie nie mogą.

- Ta inicjatywa pomaga dużej liczbie wiernych, którzy nie mogą być na trasie, łączyć się duchowo, przez obraz czy informacje. Daje to możliwość przeżywania pielgrzymkowej atmosfery i emocjonalnego zaangażowania w pielgrzymowanie, które jest szczególnym wymiarem życia Kościoła - wyjaśnił bp Artur G. Miziński.

Dodał, że całe ziemskie życie, życie wiary jest "jedną wielką pielgrzymką”. - Jest pielgrzymką do Domu Ojca, tym powrotem, który się dokonuje. Kościół pielgrzymujący, Kościół, który jest ciągle w drodze, Kościół, który się odnawia, Kościół, który reflektuje nad sobą, będąc właśnie na tym pielgrzymim szlaku. Pielgrzymka jest szczególnym czasem i przeżyciem tej tajemnicy - wyjaśnił.

W ocenie hierarchy pielgrzymki są fenomenem nie tylko na tle Kościoła w Europie, ale i w Polsce.  - Jesteśmy związani w sposób szczególny z sanktuariami Maryjnymi i właśnie do nich to pielgrzymowanie ma miejsce, najbardziej liczne pielgrzymki zmierzają ku Jasnej Górze, duchowej stolicy naszego narodu - powiedział biskup.

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że pielgrzymka jest czasem szczególnym. - To są rekolekcje w drodze, to jest czas pogłębiania naszej wiary, to jest czas wyjścia z tego codziennego zawirowania, często obowiązków i trudnych sytuacji, osobistych, zawodowych, by nie uciec od problemu ale zdystansować się, forma pustyni, szukania odosobnienia, ale przezywanego we wspólnocie, przeżywanego z Bogiem, które ma miejsce podczas pielgrzymowania - powiedział.

Podkreślił, że pielgrzymka ma także wymiar ewangelizacyjny. - Jest zawsze świadectwem wiary dawanej tym, których na pielgrzymim szlaku spotykamy - zauważył biskup.

Według najnowszych badań CBOS co trzecia osoba w Polsce była na pielgrzymce, co roku do miejsc pielgrzymkowych zdąża ok. 7 mln Polaków. Jak podaje biuro prasowej Jasnej Góry, w ubiegłym roku do Matki Boskiej Częstochowskiej pielgrzymowało 4,5 mln osób.

Najpopularniejszym kierunkiem pielgrzymek jest Jasna Góra, ale popularnością cieszą się także narodowe i diecezjalne sanktuaria. Coraz popularniejsze stają się także pielgrzymki zagraniczne. Pielgrzymujemy nie tylko pieszo czy autokarami, popularne stają się pielgrzymki rowerowe, samochodowe, na rolkach, a także pielgrzymki w gronie rodziny i przyjaciół.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama