Rzecznik KRS: 5 sędziów SN z opinią pozytywną, z negatywną 7, w tym J. Iwulski

dodane 12.07.2018 15:23

PAP |

Krajowa Rada Sądownictwa pozytywnie zaopiniowała 5 sędziów Sądu Najwyższego, którzy mimo ukończenia 65. roku życia wyrazili wolę dalszego orzekania; 7 sędziów, w tym prezes Józef Iwulski, zostało zaopiniowanych negatywnie - poinformował rzecznik KRS Maciej Mitera.

Rzecznik KRS: 5 sędziów SN z opinią pozytywną, z negatywną 7, w tym J. Iwulski   Darwinek / CC-SA 3.0 Gmach Sądu Najwyższego w Warszawie

Jak powiedział dziennikarzom sędzia Mitera, pozytywną opinię Rady uzyskali sędziowie: Zbigniew Myszka, Anna Kozłowska, Bogumiła Ustjanicz, Rafał Malarski i Marian Kocon.

Negatywne opinie sformułowano wobec sędziów: Józefa Iwulskiego (kierującego obecnie pracami SN), Jerzego Kuźniara, Stanisława Zabłockiego (ta trójka w swych oświadczeniach nie powołała się bezpośrednio na nową ustawę o SN lecz na konstytucję) oraz Marii Szulc, Anny Owczarek, Jacka Gudowskiego i Wojciecha Katnera.

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, w trzy miesiące od tego terminu, czyli 3 lipca, w stan spoczynku przeszli z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. Mogą oni jednak dalej pełnić funkcję, jeśli w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy, czyli do 2 maja, złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent RP wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego SN. Prezydent, przed wyrażeniem zgody na dalsze zajmowanie stanowiska, zasięga opinii KRS.

Sędzia Mitera zapewnił, że rezultaty czwartkowego głosowania nad oświadczeniami sędziów o woli dalszego orzekania zostaną podjęte w uchwale Rady. Ggłosowanie było tajne - jak wyjaśnił Mitera, KRS uwzględniła wniosek o wyłączenie jawności głosowania w tej sprawie.

Rzecznik KRS był pytany, czy od decyzji Rady sędziowie będą mogli się odwołać. Stwierdził, że to jest wola osób zainteresowanych, czy uważają że im przysługuje droga odwoławcza, czy nie.

Mitera pytany, jak zagłosował ws. sędziego Iwulskiego, powiedział, że "negatywnie ze względu na braki" towarzyszące oświadczeniu. Jak dodał, chodziło o brak zaświadczenia o stanie zdrowia.

3 lipca w SN było 73 sędziów, spośród których 27 osiągnęło wiek 65 lat. Z kolei spośród tych 27 sędziów oświadczenia dotyczące woli pozostania na stanowisku z powołaniem na podstawę prawną nowej ustawy o SN złożyło dziewięciu sędziów. Natomiast w siedmiu kolejnych oświadczeniach sędziowie powołali się bezpośrednio na Konstytucję RP, nie dołączyli także zaświadczeń o stanie zdrowia.

Przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur zwrócił się do sędziów o uzupełnienie wniosków o stosowne zaświadczenia zdrowia. Pięciu sędziów odmówiło jednak dołączenia takich dokumentów, a dwóch kolejnych nie odniosło się do apelu przewodniczącego KRS.

Na zapisy ustawy o SN w swych oświadczeniach powołali się sędziowie: Jacek Gudowski, Wojciech Katner, Marian Kocon, Anna Kozłowska, Rafał Malarski, Zbigniew Myszka, Anna Owczarek, Maria Szulc i Bogumiła Ustjanicz. Sędziowie ci dołączyli także zaświadczenia o stanie zdrowia - lekarskie i psychologiczne.

Bezpośrednio na zapisy konstytucji w oświadczeniach powołali się zaś sędziowie: Krzysztof Cesarz, Józef Iwulski, Przemysław Kalinowski, Jerzy Kuźniar, Andrzej Siuchniński, Józef Szewczyk i Stanisław Zabłocki. Spośród tych siedmiu sędziów czterech - Cesarz, Kalinowski, Siuchniński i Szewczyk - złożyło oświadczenia po terminie. Wobec tej czwórki oraz 11 kolejnych sędziów, którzy nie złożyli oświadczeń (w tym I prezes SN Małgorzaty Gersdorf), prezydent Andrzej Duda w zeszłym tygodniu skierował pisma zawiadamiające o przejściu w stan spoczynku.

Wniosku do prezydenta ws. dalszego zajmowania stanowiska sędziowskiego i funkcji prezesa SN nie złożyła I Prezes Sądu Najwyższego sędzia Małgorzata Gersdorf, która już ukończyła 65. lat. Gersdorf informowała, że "nie złożyła i nie złoży" takiego wniosku. "Konstytucja gwarantuje mi to stanowisko, bardzo zaszczytne, na sześć lat i nie widzę powodu, żebym miała zgłaszać się do władzy wykonawczej z prośbą, to w ogóle nie wchodzi w grę" - mówiła Gersdorf.

Zgodnie z konstytucją "Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego powołuje Prezydent Rzeczypospolitej na sześcioletnią kadencję spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego". Małgorzata Gerdsorf została powołana na I prezesa SN 30 kwietnia 2014 r.

Po ubiegłotygodniowym spotkaniu prezydenta Dudy z Gersdorf, prezesem Iwulskim kierującym Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN i prezesem Naczelnego Sądu Administracyjnego Markiem Zirk-Sadowskim, wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha informował, że wolą prezydenta było, by najstarszy stażem sędzia Iwulski od środy 4 lipca wykonywał funkcje związane z wykonywaniem obowiązków I prezesa SN.

Jeszcze przed spotkaniem z Andrzejem Dudą, Gersdorf wydała zarządzenie o wyznaczeniu jako kierującego pracą SN prezesa Iwulskiego "do zastępowania I prezes SN na czas swojej nieobecności".

Przed tygodniem sędzia Iwulski oświadczył, że nie jest "zastępcą, a tym bardziej następcą I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf", a jedynie zastępuje ją "w razie, gdy będzie nieobecna". Zapewnił jednocześnie, że prezydent nie wyznaczył go ani nie powierzył obowiązków I prezesa, a jedynie zaaprobował jego wybór przez prezes Gersdorf. Jak poinformował zespół prasowy SN, Małgorzata Gersdorf ma na razie urlop do 19 lipca.

Z kolei według komunikatu Kancelarii Prezydenta sędzia Iwulski od 4 lipca - z mocy ustawy, a nie decyzji I prezesa SN - kieruje pracami Sądu Najwyższego.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KRS, PAP, SN, SĄDOWNICTWO

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 0 Kuba 11.09.2018 14:09
Niezalogowany użytkownik "Trójjedyność" władzy trenowała już ludzkość od starożytnych i średniowiecznych tyranii, przez monarchie absolutne czasów nowożytnych, na nazistowskich Niemczech i stalinowskim ZSRR niestety nie kończąc (cały czas istnieją kraje "trójjedyności" prawno - ustrojowej, jak Korea Północna, czy niedawny Kalifat).

"Trójjedyność" nie jest żadnym rozwiązaniem, chyba że dla zamordystów. Podział władzy, jeśli jest rzetelnie egzekwowany, jest - póki co - największym gwarantem praw człowieka. Wiarę w racjonalnych i oświeconych władców absolutnych służących poddanym i respektujących ich prawa zostawiam naiwnym.
Plusów: 1 A.G. 13.07.2018 11:07
Niezalogowany użytkownik Na szczęście w Polsce nie rządzi żaden król i według konstytucji Polska powinna być państwem demokratyczno - prawnym ale niestety prezydent i większość parlamentarna (PIS) ora rząd nie przestrzegają prawa (konstytucji) ani zasady trójpodziału władzy, która powinna się wzajemnie kontrolować. Obecnie rządzi jednoosobowo niepodzielnie pan Kaczyński i gdyby był formalnym monarchą, t wówczas miałbyś rację, a tak, to Twoje wnioski są zupełnie błędne.
Plusów: 6 trzy w jednym 12.07.2018 17:00
Niezalogowany użytkownik Halo, co za bzdury z tymi "władzami". Jaką to "władzą" jest ta "sądownicza"? Prawo stanowi Ustawodawcza, i nikt inny. Wykonuje je i egzekwuje jak sama nazwa wskazuje - władza wykonawcza. Kim jest i co może Sąd? Tylko arbitrem, który ma wskazać jak i wobec kogo Wykonawca ma zgodnie z Prawem, postąpić. Rola arbitra zakłada, że cieszy się on zaufaniem wszystkich zainteresowanych stron, które tę funkcję mu powierzyły, by był bezstronny i nikt nie mógł jego obiektywizmu kwestionować. Bez zaufania stron i lojalności wobec ustanowionego prawa, tej instytucji po prostu nie ma. A co się dzieje choćby w bardzo oświeconej monarchii (bo do takiej miała się odnosić przez wszystkich szarpana zasada trójpodziału...), kiedy Sędzia buntuje się i traci zaufanie Sejmu i Króla, stawia się ponad wszystkimi, angażuje po którejś ze stron i wydaje wyroki "od czapy" ? Czyja głowa spocznie w parę chwil na katowskim pieńku? Kto zaprowadzi porządek w kraju zagrożonym anarchią? Zły byłby ten Król, który by tego nie zrobił. Pro publico bono. To może zamiast uzurpować sobie władzę, której się nie posiada, zacząć przestrzegać Prawa jakie jest, złożyć podanie i zaświadczenie, i spokojnie czekać? Trójpodział to chyba żle przetłumaczone słowo z francuskiego, a w każdym razie źle rozumiane przez ludzi widzących tylko własne interesy. Dla bytu Państwa i dobra jego Obywateli, musi to być TRÓJJEDNOŚĆ.
Plusów: 8 velario 12.07.2018 16:06
"Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej" (7–8 lipca) wynika, że zmiany w sądownictwie forsowane przez Prawo i Sprawiedliwość popiera mniej badanych, niż liczy sobie grupa tych, którzy na rządzących chcieliby głosować w wyborach. (...) Krytyczna jest również ocena wszystkich zmian przeprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość w sądownictwie. Ponad połowa (54 proc.) badanych ocenia je bardzo źle lub źle, a 38 proc. – dobrze lub raczej dobrze." (więcej: http://www.rp.pl/Sadownictwo/307119896-Sondaz-Zmiany-w-sadach-bez-poparcia.html)

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl