Premier: Przez 25 lat uczyniono wiele, by "wcisnąć w nasze sumienia obce grzechy"

dodane 13.07.2018 19:06

PAP |

Przez 25 lat wolnej Polski uczyniono wiele, "żeby wcisnąć w nasze sumienia obce grzechy"; deklaracja polsko-izraelska to milowy krok do odbudowy pamięci, dobrego imienia i bezpieczeństwa Polski - mówił w piątek na spotkaniu z mieszkańcami Olsztyna premier Mateusz Morawiecki.

Premier: Przez 25 lat uczyniono wiele, by "wcisnąć w nasze sumienia obce grzechy"   PAP/Grzegorz Michałowski Mateusz Morawiecki

Premier stwierdził, że rząd odniósł "ważne zwycięstwo w bitwie" o rolę Polski i Polaków w czasie II wojny światowej.

"To jest niebywałe, że przez 25 lat wolnej Polski, od 1989 r. tak wiele uczyniono, żeby wcisnąć w nasze sumienia obce grzechy, żeby nam przypisać odpowiedzialność za największe zbrodnie w historii ludzkości" - mówił szef rządu.

Według Morawieckiego deklaracja podpisana przez niego oraz premiera Izraela Benjamina Netanjahu określana jest w Izraelu jako "wielkie zwycięstwo Polski".

"Jest to pierwszy milowy krok do odbudowy nie tylko pamięci, dobrego imienia, ale również bezpieczeństwa Polski, a to dlatego, że dobre imię jest warte tyle co bezpieczeństwo" - dodał premier.

Pod koniec czerwca premier Mateusz Morawiecki w Warszawie oraz premier Izraela Benjamin Netanjahu w Tel-Awivie podpisali wspólną polsko-izraelską deklarację, w której podkreślono m.in. brak zgody na przypisywanie Polsce lub całemu narodowi polskiemu winy za okrucieństwa nazistów i ich kolaborantów, potępienie przez oba rządy wszelkich form antysemityzmu i odrzucenie antypolonizmu oraz innych negatywnych stereotypów narodowych.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DYPLOMACJA, IZRAEL, MATEUSZ MORAWIECKI, PAP, PREMIER, RZĄD

Przeczytaj komentarze | 4 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 A.G. 14.07.2018 18:12
Niezalogowany użytkownik Czyżby my Polacy - jesteśmy naprawdę cnotliwym i nieskazitelny narodem, zdaje się, że tylko w wybujałej wyobraźni premiera Morawieckiego.
Plusów: 4 A daj no przykłady 14.07.2018 12:10
Niezalogowany użytkownik "jak wiele uczyniono, by kompletnie zanegować współudział Polaków w zagładzie Żydów". Histeryczne reakcje i to o wiele mocniejsze i dalekośiężne ze strony żydowskich środowisk w USA, Europie i Izraelu miały miejsce po uchwaleniu ustawy IPN. Samo napomknienie, że Żydzi także brali udział w eksterminacji Żydów i Polaków doprowadza ich do wściekłości. A najlepiej byłoby nie uogólniać, tylko mówić o współudziale części Polaków i części Żydów ( nie mówiąc już o państwowej współodpowiedzialności państw kolaborujących z hitlerowskimi Niemcami oraz tych obojętnych na los wyniszczanych Żydów w czasie II wojny światowej.
Plusów: 0 Myśl głową Ogeig 14.07.2018 11:04
Niezalogowany użytkownik A kto i gdzie tak z rządzacych zaprzeczył ? A czy uogólniając np. Francuzi, Holendrzy albo Łotwa lub Ukraińcy nie sprzedawali albo za darmo posyłali Żydów do diabła ?
Plusów: 1 max 14.07.2018 07:52
Niezalogowany użytkownik Niech pan premier teraz spojrzy w oczy wszystkim Polakom eksterminowanym, mordowanym w czasie IIWŚ tylko dlatego że byli Polakami, a całkowicie pominiętym w tej deklaracji, spojrzy w oczy wszystkim pomówionym Polakom np. z Jedwabnego, którym zarzuca się sprawstwo tej zbrodni mimo, że wielu naocznych światków zaświadcza, że tej zbrodni dokonało niemiecki komando SS, a Polacy zostali tam przymusem zagonieni pod karabinami, i powtórzy im słowa że to "wielkie zwycięstwo Polski".

wszystkie komentarze >