107,6 FM

Premier: Przez 25 lat uczyniono wiele, by "wcisnąć w nasze sumienia obce grzechy"

Przez 25 lat wolnej Polski uczyniono wiele, "żeby wcisnąć w nasze sumienia obce grzechy"; deklaracja polsko-izraelska to milowy krok do odbudowy pamięci, dobrego imienia i bezpieczeństwa Polski - mówił w piątek na spotkaniu z mieszkańcami Olsztyna premier Mateusz Morawiecki.

Premier stwierdził, że rząd odniósł "ważne zwycięstwo w bitwie" o rolę Polski i Polaków w czasie II wojny światowej.

"To jest niebywałe, że przez 25 lat wolnej Polski, od 1989 r. tak wiele uczyniono, żeby wcisnąć w nasze sumienia obce grzechy, żeby nam przypisać odpowiedzialność za największe zbrodnie w historii ludzkości" - mówił szef rządu.

Według Morawieckiego deklaracja podpisana przez niego oraz premiera Izraela Benjamina Netanjahu określana jest w Izraelu jako "wielkie zwycięstwo Polski".

"Jest to pierwszy milowy krok do odbudowy nie tylko pamięci, dobrego imienia, ale również bezpieczeństwa Polski, a to dlatego, że dobre imię jest warte tyle co bezpieczeństwo" - dodał premier.

Pod koniec czerwca premier Mateusz Morawiecki w Warszawie oraz premier Izraela Benjamin Netanjahu w Tel-Awivie podpisali wspólną polsko-izraelską deklarację, w której podkreślono m.in. brak zgody na przypisywanie Polsce lub całemu narodowi polskiemu winy za okrucieństwa nazistów i ich kolaborantów, potępienie przez oba rządy wszelkich form antysemityzmu i odrzucenie antypolonizmu oraz innych negatywnych stereotypów narodowych.

« 1 »
 • Dremor
  13.07.2018 22:52
  Nie zauważyłem, by ktoś próbował przypisywać obce winy Polakom, za to widzę jak wiele uczyniono, by kompletnie zanegować współudział Polaków w zagładzie Żydów. Zjawisko jest silne do tego stopnia, że samo wspomnienie, że coś takiego jak współudział istniało powoduje histeryczne reakcje i oskarżenia o antypolonizm.
 • max
  14.07.2018 07:52
  Niech pan premier teraz spojrzy w oczy wszystkim Polakom eksterminowanym, mordowanym w czasie IIWŚ tylko dlatego że byli Polakami, a całkowicie pominiętym w tej deklaracji, spojrzy w oczy wszystkim pomówionym Polakom np. z Jedwabnego, którym zarzuca się sprawstwo tej zbrodni mimo, że wielu naocznych światków zaświadcza, że tej zbrodni dokonało niemiecki komando SS, a Polacy zostali tam przymusem zagonieni pod karabinami, i powtórzy im słowa że to "wielkie zwycięstwo Polski".
  doceń 1
 • A.G.
  14.07.2018 18:12
  Czyżby my Polacy - jesteśmy naprawdę cnotliwym i nieskazitelny narodem, zdaje się, że tylko w wybujałej wyobraźni premiera Morawieckiego.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama