107,6 FM

Rząd chce zmienić status lekcji religii, wstrzymać pomoc dla szkół oraz wypowiedzieć umowy ze Stolicą Apostolską

Rada Stała Episkopatu Hiszpanii wyraziła zaniepokojenie zapowiedziami rządu, który chce m. in. zmienić status lekcji religii, wstrzymać pomoc dla szkół subsydiowanych oraz wypowiedzieć umowy ze Stolicą Apostolską.

Nowy rząd i kolejne zmiany w edukacji. Według zapowiedzi minister edukacji Isabeli Celaá lekcja religii nie będzie miała żadnego przedmiotu alternatywnego. Zostanie wprowadzony obowiązkowy przedmiot „wartości cywilnych i etycznych”. Ponadto ocena z religii nie będzie brana pod uwagę przy podliczaniu średniej. Państwo zamierza cofnąć pomoc dla tzw. szkół „concertadas”, czyli prywatnych szkół subsydiowanych przez państwo. Należą one głównie do Kościoła, w których uczy się ok. 30 proc. uczniów.

Biskupi wyrażają swój niepokój tymi zapowiedziami i uważają za konieczne „przypomnienie prawa do wolności religijnej i edukacji. Są to niezbywalne prawa osoby ludzkiej, zawarte w konstytucji (art. 16 i 27) oraz w traktatach międzynarodowych”. Rodzice mają prawo do wyboru edukacji swoich dzieci. „System edukacyjny, który obejmuje szkołę publiczną, subsydialną i prywatną, jest systemem skonsolidowanym w naszym porządku, który szanuje wolność wyboru przez rodziców”. Lekcja religii powinna mieć swoje właściwe miejsce w systemie edukacyjnym. „Jest konieczna dla integralnej formacji osoby, zgodnie z wolną decyzją rodziców, i nie może zostać zastąpiona przez etykę państwa narzuconą przez władze publiczne”.

Biskupi apelują o zachowanie ducha hiszpańskiej tranzycji, czyli przejścia do okresu demokracji. W tym procesie wzięły udział wszystkie formacje polityczne i społeczne. „Pragniemy, aby duch konstytucji (1978 r.) nie był pogardzany, niedoceniany lub zmieniany przez inicjatywy, które utrudniają niezbędną zgodę, jakiej wymaga spójność społeczna” – wskazują biskupi.

Rada Stała wyraża też swoją jedność i solidarność z biskupami Nikaragui, którzy walczą o prawa obywateli.

« 1 »
 • wujek_Olek
  14.07.2018 10:24
  Przypominam ze ateizm to zachodni wynalazek (nied-)oswiecenia i rewolucji francuskiej markiza de Sade, exportowany m.in. do Rosji. Na poczatku XX. wieku rzadzil w ZSRR, Portugalii (zobacz co sie dzialo w Fatimie) i Hiszpanii, pozniej w III. Rzeszy. Lono, z ktorego to wypelzlo, dalej plodne jest. Przestajac wierzyc w Boga ludzie gotowi sa wierzyc w byle co. Jak widzimy.
 • Savonarola
  15.07.2018 19:33
  Te zmiany wbrew pozorom moga wyjsc Kosciolowi powszechnemu na dobre,bo tam gdzie przymus i arogancja,tam rodzi sie bunt i zniechecenie.
  doceń 6
 • Dominik
  15.07.2018 23:15
  I bardzo dobrze :)
  doceń 3
 • MAREK.LN
  20.07.2018 10:05
  Brawo rząd Hiszpanii. Polacy zazdroszczą rządu Hiszpanom
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najczęściej komentowane