107,6 FM

Alpinistyczne "Oscary" wręczą w tym roku w Polsce

Nagroda "Złotego Czekana" była od lat wręczana we francuskim Chamonix. W tym roku gala zostanie zorganizowana w polskim kurorcie górskim. Gdzie?

"Złoty czekan" (fr. Piolets d’Or) to najbardziej prestiżowa nagroda wspinaczkowa na świecie. Jest wręczana od 1991 i śmiało można nazwać ja alpinistycznym Oscarem czy Noblem. Pomysłodawcami było francuskie środowisko ludzi gór: dziennikarze z magazynu górskiego „Montagnes” i członkowie stowarzyszenia Groupe de Haute Montagne. Od ponad 25 lat, co roku w alpejskim kurorcie Chamonix, u stóp najwyższego szczytu Europy - Mont Blanc - "Złotym czekanem" honorowano autorów najwybitniejszego przejścia alpinistycznego w danym roku na świecie. Od kilku lat wręczana jest tez statuetka za całokształt dokonań wspinaczkowych. W skład kapituły nagrody wchodzą najwybitniejsze postaci świata alpinizmu i himalaizmu. 

W tym roku gala wręczenia tej prestiżowej nagrody odbędzie się nie jak dotychczas w Chamonix, ale w Polsce, w Lądku Zdroju. Okazją będzie organizowany w tym kurorcie od lat Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady. Laureatem nagrody za całokształt dokonań górskich będzie tym razem Andrej Štremfelj. Impreza odbędzie się w dniach 20-23 września.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama