Kiedy projekt ujednolicenia zasad orzekania o niepełnosprawności trafi do premiera?

dodane 17.07.2018 15:40

PAP |

Projekt ustawy w sprawie zasad orzekania o niepełnosprawności i niezdolności do pracy zostanie przekazany do premiera w wakacje - zapowiedziała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Zaznaczyła, że w projekcie zaproponowane mają być dwa stopnie niepełnosprawności.

Kiedy projekt ujednolicenia zasad orzekania o niepełnosprawności trafi do premiera?   Roman Koszowski /Foto Gość

Prezes ZUS jest szefową międzyresortowego Zespołu do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy.

"W tej chwili pracujemy na finalnym projekcie (w sprawie zasad orzekania o niepełnosprawności i niezdolności do pracy - PAP), przyjętym przez zespół. To są jeszcze prace zastrzeżone, członkowie zespół mają prawo do końca tygodnia zgłaszać uwagi" - powiedziała we wtorek Uścińska. "Myślę, że w wakacje przekażemy go do premiera i będziemy czekać, w jaki sposób będzie to komunikowane i co będzie dalej procedowane" - dodała.

Zaznaczyła, że wstępne rozwiązania przewidują stworzenie systemu z dwoma stopniami niepełnosprawności. Zwróciła uwagę, że wraz z reformą orzecznictwa powinno się stworzyć specjalny system informatyczny. "W tej chwili nie można projektować takich przedsięwzięć bez sytemu informatycznego, który od pierwszego dnia wejścia w życie (przepisów - PAP) monitoruje, kto ma w tym systemie orzeczenie i świadczenie" - wyjaśniała szefowa Zakładu.

W czerwcu szefowa ZUS powiedziała, że "ostatnim zadaniem zespołu jest stworzenie jednego systemu orzekania do wszystkich celów związanych z niepełnosprawnością, niezdolnością do pracy oraz nowo wyszczególnioną kategorią niesamodzielności. "Będzie to istotna zmiana w porównaniu do obecnego, silnie pofragmentowanego systemu" - wyjaśniła prezes ZUS.

Ponadto zwróciła uwagę, że nowe rozwiązania mają maksymalnie uprościć proces orzekania i ułatwić osobom niepełnosprawnym odnalezienie się w nim. "Posłużyć ma temu m.in. integracja danych o orzeczeniach. Obecnie są one rozproszone w systemach informatycznych pięciu różnych instytucji. Po reformie będą gromadzone w jednym systemie obsługującym instytucję orzeczniczą" - podkreśliła prof. Uścińska.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| NIEPEŁNOSPRAWNI, PAP, SPOŁECZEŃSTWO, ZUS

Przeczytaj komentarze | 1 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 gość 17.07.2018 20:07
Niezalogowany użytkownik Czy to oznacza powrót do dawnych komisji KIZ? Wtedy tez one zajmowały się orzekaniem o inwalidztwie do celów rentowych i pozarentowych. I chyba był większy porzadek i jednolitość niż dziś. Dobrze byłoby jeszcze wziąć się za sensowne uregulowanie zasad działania zakładów pracy chronionej, bo na razie to pole do niezłych nadużyć

wszystkie komentarze >

Sponsorowane

AutoCZESCIonline24.pl