Kneset przyjął ustawę o Izraelu jako "państwie narodu żydowskiego"

dodane 19.07.2018 19:40

PAP |

Kneset uchwalił w czwartek ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego". W nowym prawie zapisano, że "rozwój osadnictwa żydowskiego leży w interesie narodowym", a "cała i zjednoczona Jerozolima" jest stolicą państwa.

Kneset przyjął ustawę o Izraelu jako "państwie narodu żydowskiego"   Pixabay

Ustawa, którą przyjęto po trwającej ponad osiem godzin burzliwej debacie stosunkiem głosów 65 do 55, stanowi również, że hebrajski staje się jedynym oficjalnym językiem Izraela, podczas gdy wcześniej taki status na równi miał język hebrajski i język arabski.

Zadowolenie z wyników głosowania w parlamencie wyraził premier Benjamin Netanjahu. "To decydujący moment w historii państwa Izrael, który na wieczność wpisuje (do prawa) nasz język, nasz hymn i naszą flagę" - oświadczył szef rządu.

Tekst ustawy głosi, że "Izrael jest historyczną ojczyzną narodu żydowskiego, który ma wyłączne prawo do narodowego samostanowienia na swym obszarze". "Państwo uważa, iż rozwój osadnictwa żydowskiego leży w interesie narodowym i państwo podejmie środki w celu wspierania tego interesu, promowania go i służenia mu" - brzmi jeden z artykułów.

W poprzedniej wersji projekt mówił o możliwości stworzenia miejsc przeznaczonych wyłącznie dla Żydów, co wykluczało arabskich obywateli Izraela, którzy stanowią 17,5 proc. ludności państwa - zwraca uwagę AFP.

Sformułowanie to ze wglądu na swój dyskryminacyjny charakter wywołało falę krytyki, w tym ze strony prezydenta Izraela Reuwena Riwlina i prokuratora generalnego Awichaja Mandelblita, a także przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Izraelu.

Nowa i bardziej ogólnikowa formuła ustawy została jednak i tak potępiona przez opozycję w Izraelu, w szczególności przez arabskiego posła Ajmana Odeha, który podczas debaty w Knesecie wymachiwał z mównicy czarną flagą symbolizującą - jak tłumaczył - "śmierć izraelskiej demokracji".

Adalah, organizacja pozarządowa działająca na rzecz praw Arabów, oświadczyła, że nowo przyjęta ustawa stanowi próbę zwiększenia "etnicznej wyższości poprzez promowanie rasistowskiej polityki". Zgodnie z prawem Arabowie mają w Izraelu równe prawa, ale od dawna skarżą się, że są traktowani jak obywatele drugiej kategorii, że spotykają się z dyskryminacją i gorszym świadczeniem usług, takich jak edukacja, opieka zdrowotna czy mieszkalnictwo - zwraca uwagę portal BBC News.

W ubiegłym tygodniu premier Netanjahu bronił ustawy, mówiąc: "Będziemy nadal zapewniać prawa obywatelskie w demokracji Izraela, ale większość ma również prawa i większość decyduje".

Jak zauważa AFP, uchwalona ustawa należy do kategorii podstawowych aktów prawnych, które służą jako konstytucja Izraela.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IZRAEL, PAP, PARLAMENT, PRAWO

Przeczytaj komentarze | 6 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 4 Gość 20.07.2018 15:01
Niezalogowany użytkownik Co nam do tego, że Izrael się ogłosił państwem narodu żydowskiego (a jakiego innego był dotąd)?
Plusów: 4 Gość 20.07.2018 15:00
Niezalogowany użytkownik a co Rousseau ma z tym wspólnego? dlaczego wuj znów wynajduje jakieś wątpliwe autorytety?
Plusów: 3 Spoko 20.07.2018 12:59
Niezalogowany użytkownik To nie jest patriotyzm tylko hegemonia.
Plusów: 0 wujek_Olek 20.07.2018 12:32
Uczmy sie od Izraela i deklarujmy nowa UE jako "chrześcijańską". Bo to kwestia tożsamości i przetrwania.
J. J. Rousseau na temat tozsamosci narodowej w "Uwagi nadz Rzadem Polski" tak pisze:
"Patrzę na na narody współczesności. Widzę w nich wielu prawodawców, ale nie jednego ustawodawcę. Wśród starożytnych widzę trzech wybitnych mężczyzn tego drugiego rodzaju, którzy zasługują na szczególną uwagę: Mojżesz, Lycurgus i Numa. Wszyscy trzej poświęcili swoje wysiłki obiektom, które nasi uczący się ludzie uznaliby za śmieszne.
Wszystkie trzy odniosły sukcesy, które byłyby niemożliwe, gdyby nie zostały tak dobrze poświadczone."
I dalej "Pierwszy z nich wymyślił i zrealizował zaskakujący projekt stworzenia narodu z rojów nędznych uciekinierzy, bez sztuki, broni, talentów, cnót i odwagi, którzy wędrowali jak horda obcy ludzie nad ziemią bez najmniejszego cala ziemi, aby nazywać siebie. Z tej wędrownej i służebnej hordy Mojżesz miał odwagę stworzyć ciało polityczne, wolny naród; i podczas gdy oni wędrowali po pustyni bez kamienia, na którym kładli głowy, dał im, że trwały zestaw instytucji, dowód na upływ czasu, majątek i zdobywcy, który wynosi pięć tysięcy lat nie były w stanie zniszczyć ani nawet zmienić, a które nawet dzisiaj ciągle utrzymują się w całej swojej mocy, chociaż organ krajowy przestał istnieć."
Oraz, i to wazne "Aby zapobiec rozpłynięciu się jego narodu wśród obcokrajowców, dał im zwyczaje i zwyczaje. niezgodny z narodami innych narodów; przeciążał je osobliwymi obrzędami, oraz Uroczystości, które przeszkadzał im na tysiąc sposobów, aby na bieżąco na nich pozostawać.
czujność i uczynienie ich na zawsze nieznajomymi pośród innych ludzi, a także wszelkie więzi braterskie, którymi się obdarza. zgromadzeni razem członkowie jego republiki stanowili tyle barier, że oddzielały ich od siebie sąsiadów i zapobiegaly ich łączeniu się z nimi. Tak właśnie często ten szczególny naród podporządkowany, tak często rozproszony i pozornie zniszczony,
ale zawsze fanatyczny w oddaniu swojemu prawu, utrzymał się jednak do dnia dzisiejszego, rozproszony w różnych miejscach, ale nigdy się nie splątał z resztą; i dlatego jego zwyczaje, prawa i obrzędy istnieją i przetrwają do końca czasu, w na przekór nienawiści i prześladowań reszty rasy ludzkiej."

wszystkie komentarze >