Bp Guzdek: Powstańcy warszawscy są dla nas przykładem poświęcenia i ofiarności

dodane 31.07.2018 10:37

PAP |

Powstańcy warszawscy są dla nas przykładem poświęcenia i ofiarności, a także wytrwałości w dążeniu do celu. Ich postawa inspirowała kolejne pokolenia do zmagań o pełną wolność ojczyzny - napisał Biskup Polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek w okolicznościowym przesłaniu z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Bp Guzdek: Powstańcy warszawscy są dla nas przykładem poświęcenia i ofiarności   Jakub Szymczuk / Foto Gość bp Józef Guzdek

"Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest dla nas okazją do modlitwy za poległych i zmarłych powstańców, do refleksji na temat tego wydarzenia oraz okazania wdzięczności żyjącym uczestnikom narodowego zrywu" - napisał w przesłaniu, zamieszczonym na stronie internetowej Ordynariatu Polowego bp Guzdek.

Podkreślił też, że w nadziei na uwolnienie stolicy od wroga, odzyskanie niepodległości, możliwość decydowania o przyszłości ojczyzny, powstańcy ofiarowali swoje zdrowie i życie. "Przez 63 dni osamotnieni, pozbawieni należytej pomocy sojuszników, heroicznie walczyli o Warszawę. Wielu powstańców zginęło z bronią w ręku. Tych, którzy przeżyli spotkały cierpienia i szykany, a nawet więzienia w powojennej Polsce" - zaznaczył w przesłaniu biskup polowy.

Dodał, że powstańcy warszawscy są dla nas przykładem poświęcenia i ofiarności, a także wytrwałości w dążeniu do celu. "Ich postawa inspirowała kolejne pokolenia do zmagań o pełną wolność ojczyzny. Dopiero po solidarnościowym zrywie doczekali się realizacji swoich marzeń"- podkreślił hierarcha wojskowy.

"W godzinie wybuchu powstania, 1 sierpnia, o godz. 17.00 odezwą się dzwony katedry polowej oraz wszystkich kościołów garnizonowych. Niech ich dźwięk zachęci do refleksji i modlitwy w intencji powstańców oraz mieszkańców Warszawy, którzy zginęli w 1944 roku. Niech głos tych dzwonów wywoła odpowiedź w naszych sercach, pobudzając do jeszcze większej miłości ojczyzny" - zaapelował w przesłaniu biskup polowy.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HISTORIA, KOŚCIÓŁ, OBCHODY, PAP

Przeczytaj komentarze | 9 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 10 Gość 23.11.2018 21:48
Niezalogowany użytkownik to to nazywasz "rzekomym"
Plusów: 11 Gość 23.11.2018 21:47
Niezalogowany użytkownik bez "bezsensownej śmierci" może nie byłoby Polski (Maria Turlejska "Te pokolenia żałobami czarne")
Plusów: 4 KUBA 31.07.2018 17:17
Niezalogowany użytkownik Zanim zaczniesz pisać o rzekomym "pluciu na ofiary" zadaj sobie trud przeczytania tego, co napisałem. Brak ekscytowania się klęską i hekatombą, zadaną ludności Warszawy i powstańcom, to nie brak szacunku dla ofiar.

Brakiem szacunku dla ofiar jest nieustanna apoteoza Powstania i próba stworzenia z niego wzorca zachowań dla Polaków. Ja za takie wzorce dziękuję. Wolę wyciąganie z historii nauki, a nie uprawianie kultu własnych błędów.
Plusów: 2 Gość 31.07.2018 16:07
Niezalogowany użytkownik Szkoda, że Kościół nie powstrzymał powstania i bezsensownej śmierci 200 tys głównie młodych ludzi. Popieranie patriotyzmu absurdalnego jest jednym z większych grzechów katolicyzmu

wszystkie komentarze >