107,6 FM

Bp Guzdek: Powstańcy warszawscy są dla nas przykładem poświęcenia i ofiarności

Powstańcy warszawscy są dla nas przykładem poświęcenia i ofiarności, a także wytrwałości w dążeniu do celu. Ich postawa inspirowała kolejne pokolenia do zmagań o pełną wolność ojczyzny - napisał Biskup Polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek w okolicznościowym przesłaniu z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

"Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest dla nas okazją do modlitwy za poległych i zmarłych powstańców, do refleksji na temat tego wydarzenia oraz okazania wdzięczności żyjącym uczestnikom narodowego zrywu" - napisał w przesłaniu, zamieszczonym na stronie internetowej Ordynariatu Polowego bp Guzdek.

Podkreślił też, że w nadziei na uwolnienie stolicy od wroga, odzyskanie niepodległości, możliwość decydowania o przyszłości ojczyzny, powstańcy ofiarowali swoje zdrowie i życie. "Przez 63 dni osamotnieni, pozbawieni należytej pomocy sojuszników, heroicznie walczyli o Warszawę. Wielu powstańców zginęło z bronią w ręku. Tych, którzy przeżyli spotkały cierpienia i szykany, a nawet więzienia w powojennej Polsce" - zaznaczył w przesłaniu biskup polowy.

Dodał, że powstańcy warszawscy są dla nas przykładem poświęcenia i ofiarności, a także wytrwałości w dążeniu do celu. "Ich postawa inspirowała kolejne pokolenia do zmagań o pełną wolność ojczyzny. Dopiero po solidarnościowym zrywie doczekali się realizacji swoich marzeń"- podkreślił hierarcha wojskowy.

"W godzinie wybuchu powstania, 1 sierpnia, o godz. 17.00 odezwą się dzwony katedry polowej oraz wszystkich kościołów garnizonowych. Niech ich dźwięk zachęci do refleksji i modlitwy w intencji powstańców oraz mieszkańców Warszawy, którzy zginęli w 1944 roku. Niech głos tych dzwonów wywoła odpowiedź w naszych sercach, pobudzając do jeszcze większej miłości ojczyzny" - zaapelował w przesłaniu biskup polowy.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

« 1 »
 • KUBA
  31.07.2018 12:08
  Powstańcy i (przede wszystkim) warszawscy cywile są raczej przykładem bezsensownej ofiary nieodpowiedzialnych polityków i wojskowych.

  Co do kultu Powstania Warszawskiego nie rozumiem wielu rzeczy. Przede wszystkim tego, że cały czas stawia się na pierwszym planie te ok. 20-30 tysięcy wojskowych (na takie wartości określa się ilość wojskowych na dzień 1 sierpnia 1944 r.), a pomija się wiele setek tysięcy czy nawet ponad milion cywilów, którzy żyli wówczas w Warszawie i stali się "tłem" dla powstania, na którego wybuch nie mieli wpływu.

  Nie rozumiem też zupełnie, dlaczego z tego powstania próbuje się stworzyć dla Polaków jakiś wzór na przyszłość. Nie wiem, w czym skazanie setek tysięcy cywilów i kilkunastu tysięcy wojskowych na rzeź, zniszczenie i pożogę, bez żadnych realnych szans na sukces militarny czy polityczny, miałoby być dla nas wzorem na przyszłość. To wzór, ale chyba dla zbiorowego samobójstwa.

  Według mnie należy spuścić na Powstanie Warszawskie zasłonę milczenia, a skupić się na wspominaniu nie mniej bohaterskich, ale podjętych też z rozwagą i ostatecznie - zwycięskich, czynów powstańców Wielkopolskich z 1918-1919 i (zwłaszcza) Śląskich z 1919-1921.
 • przypomnienie
  31.07.2018 14:59
  tzw. Radiostacja im. Kościuszki: "Warszawa drży w posadach od ryku dział. Wojska radzieckie nacierają gwałtownie i zbliżają się do Pragi. Nadchodzą, aby przynieść nam wolność. Niemcy wyparci z Pragi będą usiłowali bronić się w Warszawie. Zechcą zniszczyć wszystko. W Białymstoku burzyli wszystko przez sześć dni. Wymordowali tysiące naszych braci. Uczyńmy, co tylko w naszej mocy, by nie zdołali powtórzyć tego samego w Warszawie. Ludu Warszawy! Do broni! Niech cała ludność stanie murem wokół Krajowej Rady Narodowej, wokół warszawskiej Armii Podziemnej. Uderzcie na Niemców! Udaremnijcie ich plany zburzenia budowli publicznych. Pomóżcie Czerwonej Armii w przeprawie przez Wisłę. Przysyłajcie wiadomości, pokazujcie drogi. Milion ludności Warszawy niech stanie się milionem żołnierzy, którzy wypędzą niemieckich najeźdźców i zdobędą wolność."
  doceń 17
 • Gość
  31.07.2018 16:07
  Szkoda, że Kościół nie powstrzymał powstania i bezsensownej śmierci 200 tys głównie młodych ludzi. Popieranie patriotyzmu absurdalnego jest jednym z większych grzechów katolicyzmu

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama