107,6 FM

Izrael: Prawo o narodzie dyskryminuje wspólnoty nieżydowskie

Łaciński Patriarchat Jerozolimy wzywa do sprzeciwu wobec określenia Izraela, jako państwa żydowskiego. Stwierdza, że nowa ustawa dyskryminuje wspólnoty nieżydowskie oraz łamie rezolucję ONZ i Deklarację Niepodległości Izraela sankcjonując, że „nie ma równych praw między Żydami a Arabami i odmawia uznania ich istnienia”.

Łaciński Patriarchat Jerozolimy w jednoznaczny sposób potępia niedawno uchwaloną ustawę zasadniczą: „Izrael, państwo narodowe narodu żydowskiego”. Wskazuje, że nie zapewnia ona żadnych konstytucyjnych gwarancji dla praw rdzennych mniejszości, a także innych mniejszości zamieszkujących w tym kraju. „Palestyńscy obywatele Izraela, stanowiący 20 proc. mieszkańców, są w sposób rażący wykluczani spod prawa. Trudno sobie wyobrazić, aby ustawa o skutkach konstytucyjnych ignorowała znaczną część populacji, tak jakby jej członkowie nigdy nie istnieli” – podkreśla w specjalnym oświadczeniu Patriarchat Jerozolimy. Jest to pierwsze oficjalne stanowisko Kościoła w Ziemi Świętej na temat prawa o narodzie.

Patriarchat wskazuje, że ustawa wysyła jednoznaczny sygnał do palestyńskich obywateli Izraela, że w tym kraju nie są u siebie. Pprzypomina jednocześnie, że język arabski został zdegradowany z języka urzędowego do języka o „specjalnym statusie”, a także zobowiązano się do działań nad rozwojem osadnictwa żydowskiego na tych terenach, bez wzmianki o rozwoju kraju dla reszty jego mieszkańców. Nowe prawo o narodzie Patriarchat Jerozolimy definiuje jako wykluczające, dyskryminujące i upolitycznione.

„Nie wystarczy zapewniać praw indywidualnych. Każde państwo z dużymi mniejszościami powinno uznać zbiorowe prawa tych mniejszości i zagwarantować zachowanie ich zbiorowej tożsamości, w tym ich tradycji religijnych, etnicznych i społecznych” – podkreśla w swym oświadczeniu Patriarchat Jerozolimy. Zauważa, że  również chrześcijańscy obywatele Izraela mają te same obawy, co inne wspólnoty nieżydowskie w odniesieniu do tej ustawy. Stąd apel do wszystkich obywateli państwa Izrael, którzy wciąż wierzą w podstawową koncepcję równości obywateli tego samego państwa, by wyrazili sprzeciw wobec tej ustawy i wypływających z niej zagrożeń dla przyszłości tego kraju.

« 1 »
 • Gość
  31.07.2018 16:15
  Czy oni nie zauważyli, że Izrael nie jest państwem terytorialnym, tylko państwem narodowym? Przecież od wieków Izrael to była społeczność żydowska, a ukonstytuowanie Państwa Izrael miało być właśnie umiejscowieniem narodu żydowskiego w przestrzeni geopolitycznej... Polscy Żydzi tak samo czują się Izraelitami, choć wielu z nich w życiu w Jerozolimie nie było.

  A to, że się to nie mieści w nowoczesnej głowie, to już trudno. Izrael w takiej postaci ma pięć tysięcy z hakiem lat tradycji...
  doceń 4
 • Kamil K.
  31.07.2018 16:44
  ... Ale przecież Izrael jest państwem żydowskim 🙂
  doceń 5
 • ds
  31.07.2018 20:12
  „Słuchaj, Izraelu! Wiekuisty jest naszym Bogiem, Wiekuisty jest jedyny! A będziesz miłował Wiekuistego, Boga twojego całym sercem twoim, i całą duszą twoją, i całą mocą twoją...".
  doceń 0
 • Paweł
  31.07.2018 21:04
  Czy goje też mogliby sobie utworzyć np. takie państwo:
  "Polska, państwo narodowe narodu polskiego..."
  Czy oni nie zauważyli, że Polska nie jest państwem terytorialnym, tylko państwem narodowym? Przecież od wieków Polska to była społeczność polska, a ukonstytuowanie Państwa Rzeczpospolita Polska miało być właśnie umiejscowieniem narodu polskiego w przestrzeni geopolitycznej... Izraelscy Polacy tak samo czują się Polakami, choć wielu z nich w życiu w Warszawie nie było.

  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama