107,6 FM

Powrót sarkofagu marszałka Piłsudskiego

Do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów katedry wawelskiej powrócił wczoraj wieczorem po renowacji sarkofag marszałka Józefa Piłsudskiego.

Włożono doń na powrót przeszkloną trumnę kryjącą szczątki współtwórcy odzyskania niepodległości. W niedzielę 5 sierpnia w krypcie odbędą się z udziałem prezydenta RP uroczystości poprzedzające wymarsz Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

Ciało J. Piłsudskiego spoczywa w podziemiach katedry od 18 maja 1935 r. Trumna początkowo stała w krypcie św. Leonarda, w czerwcu 1937 r. - na polecenie abp. Adama Stefana Sapiehy - została przeniesiona na swoje miejsce docelowe pod Wieżę Srebrnych Dzwonów.

Mosiężny sarkofag, mający kształt prostej, żołnierskiej trumny, był od połowy maja obiektem prac konserwatorskich w pracowni Agnieszki i Tomasza Trzosów w Tychach, zajmującej się konserwacją wszystkich metalowych sarkofagów znajdujących się w kryptach katedry wawelskiej.

"Sarkofag składa się z mosiężnych blach, nałożonych na żelazną konstrukcję ramową. Blachy były przymocowane do niej mosiężnymi śrubami o owalnych łbach, przypominających nity. To, co widzieliśmy przed konserwacją, to nie był pierwotny wygląd, ale efekt zmian wywołanych działaniem tlenków i korozją" - powiedział PAP Tomasz Trzos. "Zdjęliśmy tlenki chemicznie, bez mocnej ingerencji mechanicznej, żeby nie osłabiać struktur blach i żeby ingerencja konserwatorska była jak najmniejsza, ale doprowadziliśmy sarkofag do pierwotnego wyglądu. Tafle mosiężne mają teraz satynowy połysk i jasny kolor" - dodał konserwator.

Przy okazji renowacji sarkofagu marszałka prace renowacyjne przeprowadzono także w samej krypcie. Oczyszczono z zabrudzeń ściany oraz odnowiono wystrój wewnętrzny, w tym wszystkie elementy metalowe. Zainstalowano także nagłośnienie. "Dzięki temu przebieg wszystkich uroczystości, które odbywają się w tej małej krypcie, będzie mógł być słyszany w sąsiednich kryptach oraz w katedrze” - powiedział ks. prał. Zdzisław Sochacki, proboszcz katedry wawelskiej.

Przy okazji remontu krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów pojawił się pomysł, by trumnę marszałka Piłsudskiego nakryć nowym sarkofagiem według niezrealizowanego przedwojennego projektu Jana Szczepkowskiego.

Prace renowacyjne sarkofagów i krypt 19 monarchów i ich rodzin, wieszczów oraz bohaterów narodowych pochowanych w kryptach wawelskich są finansowane w ramach projektu kluczowego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Pochłoną 3,8 mln zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama