107,6 FM

Niemcy: Spada poparcie dla chadeków, rośnie dla AfD

W miesiąc po porozumieniu dotyczącym polityki migracyjnej między CSU i CDU poparcie dla bloku tych chadeckich partii spadło do 29 proc., a dla antyimigranckiej AfD wzrosło do 17 proc.- wynika z najnowszego sondażu ARD-DeutschlandTrend.

To kolejny z sondaży, który pokazuje trend spadkowy poparcia dla chadecji. W kwietniu koalicja chadeków w sondażu ARD-DeutschlandTrend mogła liczyć na 33 proc. głosów, w maju na 32 proc., w czerwcu na 31 proc., a w lipcu na 30 proc.

Również opublikowany w niedzielę sondaż instytutu badania opinii publicznej Emnid wykazał poparcie dla bloku CDU/CSU na poziomie 29 proc. To najniższy wynik chadeków od 12 lat.

Zgodnie z opublikowanym w piątek w niemieckich mediach badaniem ARD-DeutschlandTrend SPD cieszy się poparciem 18 proc. Niemców. Punkt procentowy za socjaldemokratami plasuje się Alternatywa dla Niemiec (AfD). Na kolejnych miejscach znajdują się Zieloni (15 proc.), Lewica (9 proc.) oraz liberalna FDP (7 proc.).

Niemieccy komentatorzy za jedną z przyczyn spadku poparcia dla chadeków uznają spór migracyjny między kanclerz Niemiec Angelą Merkel i liderem bawarskiej CSU Horstem Seehoferem. Zakończył się on na początku lipca porozumieniem między partiami.

Jednak jak pokazuje sondaż, tylko 39 proc. Niemców uznaje kwestie polityki migracyjnej za "bardzo ważną". Dla 69 proc. ankietowanych "bardzo ważne" jest zdrowie, dla 55 proc. przestępczość, 52 proc. polityka klimatyczna, a 51 proc. mieszkalnictwo.

Blisko dwie trzecie badanych (64 proc.) wskazuje, że problem rasizmu jest "bardzo ważny". Wśród osób z korzeniami migranckimi odsetek ten wyniósł 68 proc. 62 proc. pytanych uznaje integrację osób, które od lat żyją w Niemczech, za "bardzo dobrą" lub "dobrą". Przeciwnego zdania jest 33 proc. badanych.

« 1 »
  • wujek_Olek
    03.08.2018 21:30
    Mam nadzieję, że poparcie Zielonych (wnuków brunatnych dziadków) jest mniejsze a poparcie AfD większe. Te antysocjalne (SPD) i niechrześcijańskie partie (CDU) mogą upaść, im prędzej, tym lepiej. Co do integracji migrantów to właśnie bardzo integrowani migranci pierwszej generacji jak ja są bardzo sceptyczni. Integracja Europejczyków jest najprostsza, trudniejsza Turków a nieudana Arabów. Ale znam i Polaków, którzy języka kraju w którym żyją i pracują uczyć sie nie chcą.
    doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama