„Podziemne aborcje” są plagą, którą „absolutnie należy zwalczać”

dodane 10.08.2018 17:50

KAI |

Abp Paglia o zapobieganiu aborcji: Nie wystarczy prawo, potrzebna jest solidarność.

„Podziemne aborcje” są plagą, którą „absolutnie należy zwalczać”   Roman Koszowski /Foto Gość Watykan

- Nie wystarczy prawo, konieczna jest solidarność z kobietami w ciąży potrzebującymi pomocy - powiedział przewodniczący Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia komentując odrzucenie przez argentyński Senat legalizacji aborcji. Jednym z podnoszonych argumentów za prawną dopuszczalnością były nielegalne aborcje.

Zdaniem włoskiego hierarchy, „podziemne aborcje” są plagą, którą „absolutnie należy zwalczać”. Sposobem na to jest jednak nie legalizacja przerywania ciąży, lecz pomaganie kobietom najsłabszym, mającym wiele problemów i „często nie widzących innego wyjścia niż podziemna aborcja”.

- Nie wystarczy prawo, potrzebny jest zryw sumienia i solidarności - oświadczył były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny. - Aby zwalczyć plagę podziemnych aborcji, niezbędne jest twórcze zaangażowanie pełne miłości.

Za pozytywny abp Paglia uznał fakt, że znaczna liczba obywateli Argentyny, nie tylko wierzących, sprzeciwiła się legalizacji przerywania ciąży. Jednak w przypadku takiej sprawy jak aborcja, niezbędne jest nasilenie bliskości wobec kobiet, zwłaszcza najuboższych, i wobec „dziewcząt podejmujących dramatyczne decyzje”.

- Zadaniem Kościoła jest podwojenie miłości, bliskości, pomocy, bo decyzja o aborcji zawsze jest dramatem. Nie do nas należy zadanie natury legislacyjnej. Do nas należy miłość do wszystkich, aby także przeciwnicy zrozumieli, że w rzeczywistości wszyscy powinniśmy działać na rzecz życia i wsparcia kobiet, które przeżywają dramatyczne sytuacje, tak aby zawiesiły ewentualną decyzję [o aborcji] - podkreślił przewodniczący Papieskiej Akademii Życia.

«« | « | 1 | » | »»
Przeczytaj komentarze | 7 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 TOMASZL 11.08.2018 18:15
Niezalogowany użytkownik Wystarczy np egzekwować zakaz wprowadzania do obrotu leków, weryfikować niektóre z ogłoszeń prasowych czy internetowych. Sposobów jest wiele, ale …. lepiej bajdurzyć zę najlepsza ochrona przed aborcja jest jej finansowanie przez obywateli.
Plusów: 0 tomaszl 11.08.2018 18:11
Niezalogowany użytkownik Ilu Polaków poparło projekt zakazujący aborcji, a ile projekt liberalizujący obecna ustawę. To są realne fakty, a nie jakieś sondaże .
Plusów: 0 Dremor 11.08.2018 12:40
Poproszę o konkretne przykłady jak chcesz prawnie zwalczać podziemie aborcyjne? Póki co jedyną propozycję tego typu podało Ordo Iuris, ze swoją propozycją, by karać za pomaganie, np. za załatwienie biletu do Czech, czy podwózkę samochodem. Jest to klasyczny przykład nieskutecznego prawa, bo nie da się udowodnić, że osoba kupująca bilet wiedziała po co go kupuje. Środki farmakologiczne też są bezproblemowe w zdobyciu. Nie trzeba się jakoś wysilać, by kupić za granicą odpowiednie tabletki. Znów, jak chcesz praktycznie z tym walczyć? Inwigilacja? Kontrole graniczne? Wyrywkowe rewizje w domach?
Plusów: 0 Dremor 11.08.2018 11:14
"U nas idzie to powoli, ale udało sie przejść od pełnej akceptacji społecznej aborcji do stanu dzisiejszego. "

W 2005 roku za kategorycznym zakazem aborcji opowiedziało się 48% Polaków. W 2013 przeciw aborcji opowiadało się aż 75% ankietowanych. W równoległym sondażu z tego samego roku 60% Polaków opowiadało się przeciw "aborcji eugenicznej", zaś 26% było za utrzymaniem obecnego kompromisu.

Moment "przełamania" to "Strajk Kobiet". Od tego momentu liczba zwolenników zaostrzenia ustawy zmalała drastycznie, zaś liczba zwolenników liberalizacji stawy wzrosła. Zwolenników aborcji na życzenie mieliśmy 12% w 2015, w 2016 było to już 37%, w 2017 było 42%. Liczba zwolenników zaostrzenia ustawy zmalała w 2016 do 11%, w 2017 do 8%.

Słowem, nigdy odsetek osób chcących całkowitego zakazu aborcji nie był tak niski. Liczba zwolenników "aborcji na życzenie" była wyższa jedynie w połowie lat 90.

Potwierdza to co mówię od dawna - działania ruchów pro-life są przeciwskuteczne. Przyjęte metody powodują, że społeczeństwo odwraca się od tych ruchów, rośnie przyzwolenie na pełną legalizację aborcji, a same środowiska pro-life są marginalizowane.

wszystkie komentarze >