107,6 FM

Święty w 3D

W Przasnyszu powstaje mural poświęcony św. Stanisławowi Kostce.

Niezwykłe dzieło jest realizowane w ramach projektu "Do wyższych rzeczy stworzony - św. Stanisław Kostka, patron Przasnysza", poprzez który Miejski Dom Kultury im. Stanisława Ostoi-Kotkowskiego włączył się w obchody 450. rocznicy narodzin dla nieba patrona młodzieży i miasta nad Węgierką.

- Chcemy w przystępny sposób pokazać, kim był św. Stanisław Kostka, przybliżyć jego model życia oraz zachęcić młodzież i dzieci do jego naśladowania - wyjaśnia Krzysztof Gadomski, dyrektor MDK i inicjator projektu. - Chcemy też zachęcić mieszkańców Przasnysza do zaangażowania się w życie kulturalne miasta i utożsamienia się z miejscem zamieszkania.

Mural powstaje na ścianie jednego z budynków parafii św. Wojciecha, naprzeciwko parku, gdzie znajduje się pomnik patrona Przasnysza.

Projekt wykonał Tomasz Jakubowski, instruktor plastyki w MDK, który także maluje to dzieło przy współpracy z pracownią batiku "Mamut", działającą pod jego kierunkiem w MDK. W tworzenie portretu świętego włączyli się również pracownicy Miejskiego Domu Kultury.

Efektem ich pracy będzie mural 3D, a więc obraz sprawiający wrażenie przestrzennego. Wizerunek patrona młodzieży powstaje w oparciu o uważany za autentyczny wizerunek z czasów, gdy miał 14 lat. Portret ten został namalowany przez nieznanego artystę ok. 1565 roku. Znajdował się w zbiorach rodziny Lanckorońskich w Wiedniu, ale niestety uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej.

- Malowanie tego muralu to duże wyzwanie, bo trzeba przedstawić wiele detali - uważa Tomasz Jakubowski, który ma już w swoim dorobku podobne dzieła.

Na przyrodniczą ciekawostkę związaną z muralem wskazuje dyrektor Gadomski. - Kiedy tylko zaczęto prace, zakwitł kasztanowiec, który wydawał się zupełnie wyschnięty. A przecież kasztanowce kwitną w maju, przed maturami, a nie we wrześniu! - mówi.

Odsłonięcie muralu zaplanowane jest na dzień pielgrzymki dzieci i młodzieży do Przasnysza i Rostkowa. Młodzi pielgrzymi zobaczą go jeszcze przed wyruszeniem do miejsca urodzin swojego patrona.

Projekt "Do wyższych rzeczy stworzony - św. Stanisław Kostka, patron Przasnysza" powstał dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury w Warszawie, Fundacji "Scalam - Prostujemy drogi życia" oraz Krzysztofa Bieńkowskiego. W realizację projektu włączyły się parafia św. Wojciecha, gmina Czernice Borowe i miasto Przasnysz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama