107,6 FM

Las ma zostać wycięty - policja zabezpiecza teren przed ekologami

Znaczne siły policyjne rozpoczęły w środę akcję zabezpieczającą w lesie na obrzeżu odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Hambach w Północnej Nadrenii-Westfalii. Na terenie lasu przebywają przeciwnicy jego planowanej wycinki w związku z powiększaniem wyrobiska.

Położona w powiecie Duerren na zachód od Renu kopalnia Hambach jest, jak pisze agencja dpa, zapewne największą w Europie odkrywką służącą pozyskiwaniu węgla brunatnego. Kopalnia i trzy spalające wydobywany w niej węgiel elektrownie należą do koncernu energetycznego RWE. Według jego informacji, z 4100 hektarów lasu objętych obowiązującym od lat pozwoleniem na wycinkę, 3900 hektarów ustąpiło już miejsca wyrobisku.

RWE chce 1 października podjąć wyrąb ponad 100 z pozostałych 200 hektarów.

Niemiecka socjaldemokratyczna minister środowiska Svenja Schulze zażądała czasowego zawieszenia wycinki, ale rządząca w Północnej Nadrenii-Westfalii koalicja Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) i liberalnej Partii Wolnych Demokratów (FDP) nie przyjmuje tego do wiadomości. Również frakcja Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) w tamtejszym parlamencie krajowym uważa, że koncern RWE ma prawo sam decydować, czy skorzysta z zezwolenia na wyrąb.

Umieszczony na Twitterze komunikat komendy policji w Akwizgranie zaznacza, że nie planuje się opróżniania obozowisk, zbudowanych na drzewach domków ani innych podobnych obiektów. Zapowiedziano to także w lesie przez megafony. Według reportera dpa, w akcji uczestniczą setki funkcjonariuszy.

Wyposażone w ciężki sprzęt ekipy RWE weszły do lasu, by usuwać przeszkody, w tym zwalone na ziemię pnie drzew. Prace te ochrania policja - poinformował policyjny rzecznik.

Na razie nie odnotowano poważniejszych incydentów. Policyjna rzeczniczka powiedziała, że przy sprawdzaniu tożsamości jeszcze przed rozpoczęciem akcji doszło do konfrontacji z dwoma osobami, ale dalszych szczegółów nie ujawniła.

Jak podała policja na Twitterze, RWE chce usunąć z lasu "oczywiste śmieci". Ponadto mają zostać przejęte dowody rzeczowe czynów karalnych i inne przedmioty nadające się do budowy barykad.

Wcześniejsze pochodzące od policji informacje mówiły o wykorzystywaniu do wznoszenia zapór między innymi drewnianych palet i dużych zbiorników na wodę. Podobną funkcję miał spełniać zalany betonem wrak samochodu, który pod koniec sierpnia wywieźli z lasu pracownicy RWE. W tym samym czasie policja przejęła również metalowe kolczatki do przebijania opon.

« 1 »
 • Krzysiek
  05.09.2018 17:02
  >>Kopalnia i trzy spalające wydobywany w niej węgiel elektrownie należą do koncernu energetycznego RWE. <<
  Węgiel brunatny!!!
  Ci sami Niemcy, potępiają Polskę za elektrownie węglowe.
  DLACZEGO?
  Bo węgiel jest wydobywany w Polsce, a nie w Niemczech
  Bo węgiel jest spalany w Polskich elektrowniach a nie w niemieckich (jak np cukrowniach).
  itd itp.
  ZAKŁAMANE czyny , depczące wszystkich tylko dla własne zysku.
  Do tych zakłamań można dorzucić - korniki - i wycinkę zarażonych drzew w Polsce i Niemczech.
 • gość
  05.09.2018 19:52
  No proszę : co wolno Niemcowi, to NIE Polakowi. A może pospieszyliby z pomocą polscy "ekolodzy" i KODziarze ? Trzeba ratować "Wspólnotę Europejską" !
  doceń 5
 • Amittus
  06.09.2018 07:37
  Zafundowac tym psudoekologom wycieczkr do puszczy w Bawarii, tam niech bronia biednych drzewek przed wycinka
  doceń 2
 • fddfdffd
  17.09.2018 09:43
  Niemcy nas traktują jak podludzi. PAN może wycinać ale polaczek nie może. Dlatego omijam niemieckie produkty... bo od drugiej wojny światowej nic się nie zmieniło..
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama