107,6 FM

Amerykański generał grozi użyciem siły w Syrii

Decyzja jeszcze niepodjęta, ale jeśli Syria zignoruje ostrzeżenia ws. użycia broni chemicznej w planowanym ataku na będącą w rękach rebeliantów prowincję Idlib, możemy użyć siły - powiedział przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych gen. J. Dunford.

Generał Joseph Dunford przebywa obecnie z oficjalną wizytą w Indiach. Podczas sobotniego spotkania z niewielką grupą dziennikarzy oznajmił, że pozostaje w stałym, roboczym kontakcie z prezydentem USA Donaldem Trumpem i prowadzi z nim "rutynowy dialog".

"Chodzi o to, by prezydent był na bieżąco informowany, jakie opcje militarne wchodzą w grę w wypadku, gdyby władze syryjskie zdecydowały się na użycie broni chemicznej przy spodziewanym ataku w prowincji Idlib" - zaznaczył Dunford.

We wtorek przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA ostrzegł, że poważny atak syryjskiej armii na Idlib doprowadziłby do katastrofy humanitarnej.

Zamiast tego zalecił przeprowadzenie tam zakrojonych na mniejszą skalę operacji przeciwko tamtejszym bojownikom.

Wojska syryjskie, wspierane przez siły irańskie i rosyjskie, przygotowują się do zbrojnej ofensywy na Idlib.

Plany Damaszku popiera Rosja. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nazwał we wtorek kontrolowany przez rebeliantów, w tym dżihadystycznych bojowników, Idlib "gniazdem terrorystów". Uznał, że ostrzeżenia prezydenta USA Donalda Trumpa przed szturmem na tę enklawę "nie uwzględniają całościowej sytuacji w Syrii".

Rosja rozpoczęła przed tygodniem wielkie manewry swoich sił zbrojnych z udziałem ponad 25 okrętów i statków pomocniczych oraz ok. 30 samolotów na Morzu Śródziemnym.

Organizacja Narodów Zjednoczonych zwróciła się do Damaszku i Moskwy, aby wstrzymały przygotowania do definitywnego szturmu i dały czas na rozważenie alternatywnych rozwiązań.

« 1 »
 • katolik
  08.09.2018 14:29
  USA niech się daleko trzymają od Syrii, bo gdziekolwiek obalą prawowitą władzę, tam dochodzi do wojny domowej.
  doceń 1
 • Tobi
  09.09.2018 11:52
  Rosja niech się daleko trzyma od Syrii, bo gdziekolwiek pojawiają się żołnierze rosyjscy, tam pojawia się śmierć ludzi i zniszczenie ich domów.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama