107,6 FM

„Bunt w Kościele”

Już po raz 16. w Łodzi odbywa się Festiwal Łódź Czterech Kultur. W tym roku impreza, trwająca od 10 do 16 września, upływa pod hasłem „Kultura buntu”, które, jak wyjaśniają organizatorzy, oznacza wyjątkowy potencjał kulturotwórczy, płynący z postawy kwestionującej narzucony porządek świata. Wśród wielu propozycji przygotowanych przez organizatorów festiwalu - koncertów, spektakli, wystaw, filmów - znalazł się także wykład arcybiskupa Grzegorza Rysia.

W gmachu seminarium metropolita mówił o „Buncie w Kościele”. Pół wieku po rewolucji ’68 powracamy do czasu, gdy międzynarodowym językiem protestu stały się: muzyka, kino, a nawet zrywające z kodem klasowym ubranie – tłumaczą twórcy największego w Łodzi kulturalnego wydarzenia w ciągu roku.

– Swoim wykładem chciałem powiedzieć wprost, że warto żyć radykalnie w Kościele – tłumaczy arcybiskup. – Mówiłem o ludziach Kościoła, jakimi są bez wątpienia: Arnold z Brescii, św. Tomasz More, Hieronim Savonarola czy Jan Hus. Takich ludzi przez dwadzieścia wieków istnienia Kościoła mieliśmy wielu. To oni w imię Kościoła potrafili pokazywać mu prawdy, którymi ten Kościół powinien żyć. Żyć prawdami, które głosi. To ich mówienie i działanie czasem kosztowało niemałe cierpienie, ale gdzieś tam na końcu działo się tak, że Kościół przyznawał im rację. Przykładem tego jest kanonizacja Tomasza More'a, czy to, jak Kościół mówi o Janie Husie – że jest reformatorem Kościoła, którego należy posłuchać – zaznaczył metropolita Łodzi.

– Sformułowanie tematu wykładu „Bunt w Kościele” oznacza dla mnie – zaznaczył – że nie chodzi o bunt przeciw Kościołowi – czyli nie mówimy o sytuacjach, których dość dużo znamy, że ktoś tak kolokwialnie i ostatecznie trzasnął drzwiami do Kościoła i poszedł sobie czy wyprowadził się z niego gdzie indziej. Jeśli natomiast mówimy „Bunt w Kościele”, to znaczy, że mówimy o jakimś radykalnym przeżywaniu wiary w Kościele i w imię Kościoła, a pewnie najbardziej w imię zasad, które ten Kościół głosi, w imię wartości, które przepowiada, które go ostatecznie – jako pierwszy – powinny tworzyć.

Czasami jednak zdarzało się tak – ponieważ Kościół jest święty, ale składa się z grzeszników – że ten Kościół zaczyna żyć wbrew zasadom, które innym przepowiada. „Bunt w Kościele” to bunt w imię zasad, którymi Kościół żyje, które Kościół tworzą, i to jest wynik radykalnego przeżywania wiary, która prowadzi do zderzenia się z Kościołem, w którym przyszło im żyć – tłumaczył abp Ryś.

Satysfakcję z udziału abp. Rysia w festiwalu wyrażali organizatorzy wydarzenia. – Jako że Łódź od samego początku związana jest z czterema kulturami, a więc ludźmi, którzy je tworzyli, tj. Polakami, Żydami, Niemcami i Rosjanami, a tym samym wyznawcami różnych i religii, przygotowując program festiwalu, pomyśleliśmy, że można zaprosić łodzian do czterech świątyń, gdzie gospodarzami będą ich przedstawiciele, którzy powiedzą coś o buncie w swoim Kościele – powiedziała KAI Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. – Bardzo się cieszymy, że ksiądz arcybiskup przyjął nasze zaproszenie do wygłoszenia tego wykładu i pokazania przez niego, że bunt w Kościele jest możliwy – dodała jedna z organizatorek festiwalu.

Tegoroczna impreza zakończy się za tydzień, tj. w niedzielę 16 września. Więcej informacji na temat kulturalnych wydarzeń festiwalowych można znaleźć na stronie Festiwalu Łódź Czterech Kultur. [xpk]

« 1 »
 • Karl-Heinz
  09.09.2018 17:58
  Jak ja się cieszę, że moim ordynariuszem jest abp Głódź!
  doceń 7
 • thaeddi
  09.09.2018 21:01
  faktycznie, bliżej mu do KODu niż do Pana Jezusa
  doceń 11
 • Js
  11.09.2018 06:45
  Czy ks. abp mógłby wytłumaczyć w jakim sensie Jan Hus jest radykalny ?
  doceń 2
 • śwjacenty
  12.09.2018 18:21
  Gość Marek: " W sumie nie jestem pewny na jakiej podstawie protestant może być zbawiony..." Szanowny Marku, nie trzeba daleko szukać odpowiedzi. "Kto wzywa Imienia Pańskiego zbawiony będzie". Protestanci tak samo jak rzymscy katolicy mogą być zbawieni tylko na podstawie zbawczej ofiary Jezusa Chrystusa i wiary w nią. Zbawienie jest tylko z łaski przez wiarę. Inna droga nie istnieje.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama