107,6 FM

Przesłanie Jana Pawła II dla Europy

„Święty Jan Paweł II i jego Europa” – to tytuł nowego albumu przygotowanego m.in. przez znanego papieskiego fotografa Grzegorza Gałązkę. Autor ponad stu albumów ze zdjęciami Papieża postanowił przybliżyć słowem i obrazem, myśl wielkiego Polaka na temat Europy. W Rzymie odbyła się prezentacja tego dzieła.

„Nie będzie jedności Europy, jeżeli nie będzie ona wspólnotą ducha” – twierdził Jan Paweł II, wiedząc, że umacnianie Europy nie polega jedynie na współpracy na płaszczyźnie ekonomicznej, ale również kulturalnej i duchowej. Album adresowany jest przede wszystkim do ludzi, którzy mają wpływ na to, co dzieje się w Europie – powiedział Gałązka. Głownie do polityków i oraz hierarchów Kościoła, dlatego przygotowany jest w 3 językach. Został ofiarowany między innymi w parlamencie w Brukseli, w Polsce i we Włoszech.

Dzieło zawiera wybrane fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II dotyczące jego wizji Europy, a pochodzące z całego pontyfikatu. Nawet na kilka miesięcy przed swoją śmiercią, nie mogąc już mówić, napisał on przemówienie do Korpusu Dyplomatycznego przy Watykanie, gdzie porusza tę tematykę – wspomina papieski fotograf. Album opatrzony jest również zdjęciami z podróży apostolskich Papieża Wojtyły po krajach Starego Kontynentu.

Grzegorz Gałązka o nowym albumie

“ Dla mnie papieskie wypowiedzi na temat Europy są prawie poezją. Jakieś szczególne natchnienie, wizja tego człowieka, naprawdę fenomen, coś niezwykłego. W niektórych z nich przewija się wizja Europy, która powinna oddychać dwoma płucami, i wschodnim, i zachodnim. Można sobie te podziały robić, jak się chce, ale dla niego to była jedna Europa – powiedział Radiu Watykańskiemu Grzegorz Gałązka. – Minęło już 13 lat od śmierci Jana Pawła II, od jego fizycznej nieobecności wśród nas, ale jest obecny poprzez swoje przesłanie, swoje nauczanie. Odnosi się to także do jego nauczania na temat Europy. I gdyby Europa była taka jak widział ją Jan Paweł II, na pewno wszystkim żyłoby się o wiele lepiej. Papież Wojtyła mówiąc o Europie, mówi o jej chrześcijańskich korzeniach, o państwach narodowych, niezależnych, gdzie duże państwo nie połyka małego, tylko wszystkie są równe. I to bez wątpienia jest wielkie przesłanie św. Jana Pawła II. ”

« 1 »
 • mee...
  20.09.2018 08:46
  Mowa zostala mu odebrana, a ciagle mowil...duchy sa rozne, ale jeden jest Duch Bozy, tak jak Bog jest jeden. Spojzscie zatem na Europe,ktora pod wplyem kosciola rzymskiego z Rzymu glosi, ze chrzescijanstwo, to otwarcie sie na muzlmanskich migtantow...w ktorych widza twarz Chrystusa spelnily sie zatem slowa papieza Wojtyly...Europa staje sie duchowa, duchem muzulmanskim, ktory od Boga Prawdziwego nie pochodzi.
  doceń 2
 • mack
  20.09.2018 17:19
  Św. Jan Paweł II miał na myśli chrześcijaństwo, niestety, włodarze Europy stawiają raczej na islam.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama