107,6 FM

Nie mieszajcie Kościoła w politykę!

W związku z próbami wykorzystania wizerunku bp. Ignacego Deca w kampanii wyborczej kuria świdnicka wydała oświadczenie.

Po tym, jak jeden ze świdnickich komitetów wyborczych na swojej stronie umieścił zdjęcie kandydata z bp. Ignacym, w stolicy diecezji zawrzało. W związku z tym wydano następujące oświadczenie:

"W związku z trwającą kampanią wyborczą do samorządów Świdnicka Kuria Biskupia oświadcza, że żadna osoba duchowna, zgodnie ze wskazaniami Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan. 287 §2) oraz Soboru Watykańskiego II, nie może angażować się w kampanię wyborczą, a tym samym wspierać poszczególnych ugrupowań, które starają się o miejsce w samorządzie.

Sobór podkreśla jednoznacznie, że Kościół, jako wspólnota religijna, »w żaden sposób nie utożsamia się ze wspólnotą polityczną«, a także »nie wiąże się z żadnym systemem politycznym«, gdyż Kościół i państwo »są w swoich dziedzinach niezależne i autonomiczne« (Konst. Soboru Watykańskiego II Gaudium et spes, nr 76).

Wykorzystywanie przez poszczególne ugrupowania wizerunku osób duchownych w kampanii wyborczej może rozbudzać niepotrzebne emocje, posądzenia, a także zmniejszyć zaufanie wiernych do swych duszpasterzy. Wobec powyższego apelujemy o zachowanie właściwego podziału ról i kompetencji zarówno duchownych, jak i świeckich, a także kultury politycznej w duchu wzajemnego szacunku" - napisał ks. Daniel Marcinkiewicz, rzecznik prasowy Świdnickiej Kurii Biskupiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Jamci
  22.09.2018 17:37
  A któż to zapewniał panów Kwaśniewskiego i Komorowskiego, że będzie się modlił, aby Konstytucja była przestrzegana?
  doceń 4
 • gut
  22.09.2018 20:15
  /Emocje zawsze konsultuj z rozumem./ - /Antoni Regulski/
  doceń 0
 • Tak
  22.09.2018 20:24
  Kościół sam się angażuje....
  doceń 10
 • stefan1
  23.09.2018 15:35
  Kościół jako instytucja jest bardzo zaangażowany politycznie w obecnym czasie. Mam tego bezpośredni dowód u bliskiego mi kapłana.
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama