107,6 FM

Obowiązkowe foteliki z alarmem, by nie zostawić dziecka w aucie - gdzie?

We Włoszech każdy dziecięcy fotelik samochodowy będzie musiał być wyposażony w alarm zapobiegający pozostawieniu przypiętego w nim dziecka. Przepisy w tej sprawie uchwalił parlament. Zanim wejdą w życie, trzeba opracować kryteria techniczne takich urządzeń.

Prace nad uchwaleniem ustawy zakończyły się w Senacie. Zdecydowano, że przepisy, dotyczące fotelików dla dzieci w wielu do 4 lat obowiązywać będą od lipca przyszłego roku, a zatem od lata. To wtedy najczęściej dochodzi do takich zdarzeń, kończących się niekiedy śmiercią dzieci z przegrzania, gdy na wiele godzin są pozostawione w samochodzie. Lekarze tłumaczą, że przyczyną takich zachowań rodziców bądź opiekunów jest chwilowa amnezja. Wysiadają oni z samochodu zapominając o śpiącym w foteliku dziecku, które mieli na przykład odwieźć do żłobka bądź przedszkola.

Alarm będzie włączał się w aucie, gdy po zgaszeniu silnika nie zostaną odpięte pasy bezpieczeństwa na miejscu, gdzie siedzi dziecko.

Po tym, gdy uchwalono ustawę, teraz ministerstwo infrastruktury i transportu musi w ciągu 60 dni wydać dekret, który wyznaczy kryteria techniczne wymaganego systemu ostrzegania. Od 1 lipca 2019 roku foteliki bez takich urządzeń będą uznawane za niezgodne z przepisami, a kara za ich brak będzie wynosić od 81 do 326 euro - zapowiedziano. W przypadku recydywy możliwe będzie odebranie prawa jazdy na okres od 15 do 60 dni.

Dziennik "La Stampa" podał, że prawdopodobnie nowa ustawa budżetowa uwzględni środki na ulgi na zakup takich czujników.

Rodzicom wyjaśniono, że ustawa nie nakłada obowiązku zamiany obecnie używanych fotelików na nowe. Konieczne będzie tylko zainstalowanie alarmu, którego cena ma wahać się od 150 do 350 euro.

« 1 »
 • Gosc
  27.09.2018 07:12
  Zaczynacie bawić się w brukowca? Clickbaitowy nagłówek, „duży kraj w Europie, sprawdź gdzie” - żebym tylko kliknął, żeby tylko pokazać mi reklamę.... żenada.
  doceń 13
 • Marek
  27.09.2018 10:36
  Po co zadbać w kraju o rodzinę, jak przecież elektronika będzie rodzicom przypominała o tym, że mają dzieci.
  doceń 1
 • gość
  27.09.2018 11:12
  Myślę, że to kolejny "argument" za tym by ludzie nie chcieli mieć dzieci. Będą woleli wyda(wa)ć te 150-350 euro (miesięcznie) na antykoncepcję, niż na alarmy w fotelikach.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama