107,6 FM

"Wielka sztuka sakralna najlepszą drogą do wiary"

Kontemplacja wielkich dzieł sztuki, w których wyraża się wiara, pomaga nam odkryć na nowo, co tak naprawdę liczy się w życiu.

Sztuka chrześcijańska pozwala nam bowiem zagłębić się w nas samych, a zarazem wynosi człowieka ponad niego, do Miłości, która nas stworzyła, do Miłosierdzia, które nas zbawia, do Nadziei, która nas czeka – mówił Papież na audiencji dla stowarzyszenia sponsorów Muzeów Watykańskich. Jego głównym zadaniem jest zabieganie o należytą renowację znajdujących się w Watykanie arcydzieł sztuki.

Franciszek zauważył, że członkowie tego stowarzyszenia idą śladem wielu ludzi, którzy na przestrzeni wieków zapisali się w historii Kościoła właśnie dzięki sztuce. Sponsorowali oni freski i sarkofagi w katakumbach, wielkie katedry romańskie i gotyckie, dzieła Michała Anioła, Raffaella, Berniniego czy Canovy – mówił Papież.

“Sztuka była i nadal pozostaje najlepszym sposobem, lepszym niż liczne słowa i idee, by dojść do wiary, bo dzieli z wiarą tę samą drogę: drogę piękna – powiedział Ojciec Święty. – Piękno sztuki korzystnie wpływa na życie i tworzy wspólnotę: jednoczy bowiem Boga, człowieka i stworzenie w jedną symfonię; łączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość; przyciąga do jednego miejsca i skupia w jednym punkcie spojrzenia różnych ludzi i odległych narodów.”

Franciszek zwrócił też uwagę na szczególną rolę sztuki w naszym niespokojnym świecie, tak bardzo rozdartym i oszpeconym przez egoizm i logikę władzy. „Dziś, może jeszcze bardziej niż w przeszłości, jest ona powszechną potrzebą, stanowi bowiem źródło harmonii i pokoju” – dodał Papież.

« 1 »
  • Racja
    29.09.2018 09:11
    Zgadza się, obcowanie z wysokich lotów sztuką sakralną pomaga wznieść duszę ku Bogu. Rozumieli to od zawsze budowniczowie kościołów. Jednak w ostatnich 50 latach nastąpił praktycznie kompletny upadek sztuki sakralnej.Buduje się koszmarne architektonicznie potworki (za to łatwe w razie czego do przerobienia na salę widowiskowo-sportową, ze szpetnymi wnętrzami. Ot, choćby bazyilika w Łagiewnikach - hala fabryczne z patykami na ołtarzu. A to tylko jeden z przykładów.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama