107,6 FM

Arcybiskup Madrytu zgadza się na przeniesienie zwłok gen. Franco

Arcybiskup Madrytu zgadza się na przeniesienie zwłok generała Francisco Franco z mauzoleum wojny domowej w Hiszpanii Valle de los Caidos do krypty stołecznej katedry Almudena. Kardynał Carlos Osoro powiedział, że nie może przeciwstawić się pochowaniu tam zwłok byłego premiera, gdyż “Kościół przyjmuje wszystkich ludzi”.

Dotychczas kard. Osoro sprzeciwiał się ekshumacji Franco w Valle de los Caidos z powodu braku zgody ze strony rodziny Franco. Zarzucała ona socjalistycznemu gabinetowi Pedro Sancheza chęć zemsty i próbę zyskania sympatii lewicowego elektoratu. Według hiszpańskich mediów w ostatnich dniach września rodzina byłego dyktatora zgodziła się na przeniesienie jego zwłok do należącej do niej krypty w katedrze Almudena.

Plan przeniesienia zwłok Franco poza Valle de los Caidos był jednym z priorytetów rządzącego od czerwca krajem rządu Sancheza. Premier twierdził, że obecność generała w mauzoleum uwłacza pamięci ofiar wojny domowej, w wyniku której śmierć poniosło łącznie prawie 34 tys. osób.

« 1 »

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama