107,6 FM

"Młodzi potrzebują gestów solidarności"

Wobec niepewności jutra młodzi bardzo potrzebują gestów solidarności i bliskości, poczucia, że im towarzyszymy w ich rozterkach i kłopotach – uważa kard. Christoph Schönborn, uczestnik trwającego Synodu Biskupów.

Zdaniem arcybiskupa Wiednia powinniśmy być realistami zdającymi sobie sprawę z tego, że znaczna większość młodych ludzi nie interesuje się tym, co dzieje się na synodzie. Ta sytuacja jednak nie może negatywnie wpływać na obrady, gdyż zadaniem uczestników synodu jest uczenie się i wyciąganie wniosków z tego, co dzieje się w świecie młodych ludzi. Dodał, że w Austrii głównym ich problemem jest poczucie niepewności dotyczące tego, co przyniesie jutro.

Kard. Schönborn jako przykład podał rozmowę z matką dwóch nastoletnich dziewczyn, które ogarnięte strachem przed przyszłością pytają rodziców o świat, w którym przyszło im żyć. Zaznaczył, że społeczeństwo patrzy przede wszystkim na dobro ludzi starszych, ich przyszłość, emerytury. Młodzi natomiast często pracują dorywczo, bez stałych kontraktów.

“Umowa międzypokoleniowa zawsze była umową przekazywania. Obecnie istnieje niebezpieczeństwo, że ci, którzy mają stabilną sytuację, pewną pracę i wynagrodzenie, zamkną się w sobie – przestrzegał austriacki duchowny. - A wyobrażam sobie, że wielu młodych, którzy mają niepewną pracę reaguje nerwowo. Tak więc, aby być razem konieczne są natychmiastowe gesty solidarności, bo razem żyjemy, jesteśmy na tej samej ziemi, mamy wspólny Kościół, wspólną przyszłość. To, czego szczególnie potrzeba to solidarności i głębokiego zanurzenia się w to, czym żyją młodzi.”

Aby młodzi bardziej zainteresowali się synodem potrzeba najpierw okazać im dużo uwagi, aby czuli się przyjęci, zrozumiani – powiedział arcybiskup Wiednia. Jego zdaniem przykładem może być kard. Franz König, który będąc już w podeszłym wieku nadal bardzo interesował się tym, czym żyją ludzie młodzi, jak wygląda ich sytuacja, czego szczególnie potrzebują. Za to młodzież bardzo go szanowała i lubiła.

« 1 »
 • tomak
  05.10.2018 20:51
  Skoro kard. Schoenborn nic nie mówi młodym o Bogu, o Jego zbawczej nauce o łasce, to znaczy, że swoją aktywność ogranicza po prostu do polityki. Zapewne będzie chciał założyć partię polityczną i ogłosić program bezpieczeństwa pracy, stabilizacji życia młodych, walczyć o dobre zarobki dla nich i w ogóle zająć się polityką. Kiedyś kardynał Richelieu (XVII w.) był na tyle uczciwy, iż mimo że był kardynałem zajął się wyłącznie rządzeniem Francją i robił to dobrze, z pożytkiem dla tego kraju.
  doceń 9
 • pcc
  06.10.2018 00:23
  Jest to jeden z najbardziej zdewaluowanych purpuratów Kościoła. Tyle razy przyłapany na krętactwie, że za oportunistę mają go zarówno konserwatyści jak i progresywiści. Przypomnijmy spór kardynała z jednym z proboszczów w Wiedniu, który nie zgodził się na wybór do rady parafialnej homoseksualisty. Ale wypierał się poparcia dla homolobby w Kościele, więc działacze LGBT puścili go nagranego, gdzie na spotkaniu z nimi deklarował co innego. Więc nie czytam, co ma nowego do powiedzenia, bo jutro powie odwrotnie.
  doceń 3
 • Kolega
  06.10.2018 11:37
  Kolejny bełkot...ostatnio chcial wyswiecac diakonise...i nie dochodzi do rozumu, ze wczesnochrzscijanskie diakonise uslugiwaly ale nie mialy udzialu w sakramentalnym diakonacie...
  doceń 2
 • Daniel
  06.10.2018 12:48
  Jedynym wyjściem i wyzwoleniem z niepokojów i ''niepewności jutra' młodych ludzi, jest nawrócenie się do żywego Jezusa Chrystusa obecnego w Eucharystii. Odkryć należy na nowo nauczanie i teksty o sakramentach, zwłaszcza właśnie Eucharystii oraz Pokuty i Pojednania. Niestety obecna tendencja do sloganów o ''towarzyszeniu'' i ''integracji'' przypomina słynne sceny z filmowego tonącego Titanica., przytulić się w swojej kajucie , albo grać piękne pieśni przy świadomości nieuchronnego utonięcia.
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama