107,6 FM

Pełni bólu, zawstydzeni i bezradni

Bezprecedensowy list biskupa opolskiego. Bp Andrzej Czaja przeprasza i prosi o przebaczenie ofiary wykorzystania seksualnego oraz wiernych, których zgorszyły grzechy duchownych. Prosi o modlitwę za kapłanów.

Dzisiaj (niedziela 7 października) w kościołach diecezji opolskiej będzie odczytywany list ordynariusza, który jest datowany na 4 października.

We wstępie biskup zachęca do odmawiania w październiku modlitwy różańcowej, zwłaszcza w dwóch intencjach - za młodzież oraz o świętość życia kapłanów i osób konsekrowanych.

Pierwsza część "Listu Biskupa Opolskiego na październik 2018 - Wierzę w moc modlitwy różańcowej" poświęcona jest odbywającemu się w Rzymie Synodowi Biskupów nt. młodzieży.

"To pierwsze tego typu zgromadzenie biskupów Kościoła powszechnego poświęcone młodemu pokoleniu, w trosce o Waszą wiarę, duchowy rozwój, z myślą o wielorakim wspieraniu Was w trudzie rozeznawania drogi życia oraz w poszukiwaniu konkretnych form duszpasterstwa młodzieży na miarę wielu nowych wyzwań. Proszę też Was, byście się w tych dniach gromadzili na wspólnej modlitwie za Synod i razem ze wspólnotą parafialną na modlitwie różańcowej upraszali potrzebne łaski dla siebie nawzajem oraz dla waszych bliskich i duszpasterzy" - pisze bp Czaja.

Najdłuższa i wyjątkowa jest druga część listu, w której biskup, prosząc o modlitwę za kapłanów i osoby konsekrowane, odnosi się do skandali seksualnego wykorzystywania małoletnich przez duchownych, jakie wybuchały ostatnio m.in. w Australii, Chile, Stanach Zjednoczonych, Irlandii i Niemczech, a także do doniesień o takich przypadkach w Polsce. Także w diecezji opolskiej.

"Niestety, muszę też z bólem i przykrością wyznać, że także w szeregach duchowieństwa Kościoła Opolskiego znaleźli się kapłani, którzy się sprzeniewierzyli swemu powołaniu. Wieść o tym przekazana kapłanom w czasie konferencji rejonowych poruszyła wszystkich dogłębnie. Jesteśmy pełni bólu, zawstydzeni i bezradni wobec krzywdy, która już się dokonała i której nie da się naprawić. Wołamy do Boga o zmiłowanie i szczególne błogosławieństwo i opiekę Bożą dla wszystkich cierpiących z naszego powodu. Przepraszamy Was i prosimy o wybaczenie nam ciężkich grzechów naszych!" - pisze biskup opolski, a następnie wylicza liczbę przypadków pedofilii i molestowania seksualnego małoletnich w diecezji opolskiej.

"Mamy więc dziesięć zgłoszeń, przy czym sześciu kapłanów już uznano za sprawców potwornego przestępstwa; jeden został uznany winnym przed rozpoczęciem mojej posługi biskupiej. Ofiar jest niestety więcej. Zostało skrzywdzonych i na całe życie okaleczonych co najmniej dziewięć osób. Ich cierpienie i ból, to, co przeżywają i z czym się zmagają, trudno sobie wyobrazić i nie sposób opisać. Doświadczyłem tego w niejednej rozmowie i mam tego świadomość. (...) Drodzy Diecezjanie, bardzo ubolewam nad złem i brudem, które ujawniają się w naszych szeregach i które na różne sposoby Was ranią. Wiem, że nie jest łatwo w takich chwilach nas kochać i darzyć pełnym zaufaniem. Mam jednak nadzieję, że tym bardziej otoczycie nas modlitwą i życzliwością. Bardzo Was o to proszę" - wyznaje bp Czaja.

Biskup zapowiada i zaprasza kapłanów na nabożeństwo pokutne, które będzie odbędzie się 23 listopada w kościele seminaryjnym w Opolu. Prosi również o zgłaszanie przypadków molestowania seksualnego małoletnich do ks. Sylwestra Pruskiego, delegata biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Kończy swój list słowami modlitwy: "Okaż nam swoje miłosierdzie, odpuść grzechy, które niepokoją nasze sumienia".

Całość listu na następnej stronie.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama