107,6 FM

Silne wstrząsy wtórne w rejonie Port-de-Paix

Wstrząsy wtórne o magnitudzie 5,2 wystąpiły w niedzielę w rejonie miasta Port-de-Paix na północnym zachodzie Haiti, poważnie zniszczonego przez sobotnie trzęsienie ziemi. Oficjalna liczba ofiar śmiertelnych wynosi 12 osób, ale najprawdopodobniej okaże się większa.

Według amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS) epicentrum wstrząsów znajdowało się w odległości ok. 15,8 km na północny zachód od miasta, w tym samym miejscu, w którym było epicentrum sobotniego trzęsienia ziemi o magnitudzie 5,9.

Wśród ludności wybuchła panika; ludzie wybiegli na ulice, na których ekipy ratunkowe udzielały pomocy ofiarom poprzednich wstrząsów.

Według haitańskiej agencji obrony cywilnej 7 osób zginęło w nadmorskim mieście Port-de-Paix, pozostałe ofiary poniosły śmierć w rejonie osady Gros-Morne i w prowincji Artibonite. 188 osób zostało rannych.

Haiti z trudem pokonuje jeszcze problemy wynikające z ogromnych spustoszeń, jakie w 2010 r. spowodowało trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,6. Dotknęło ono głównie stolicę kraju, Port-au-Prince i okolice, zabijając co najmniej 316 tys. ludzi i pozbawiając dachu nad głową 1,3 mln osób.

Wyspa Hispaniola, na której znajduje się Haiti leży na mikropłycie Gonave, położonej między płytą północnoamerykańską na północy i zachodzie a płytą karaibską na południu. Wyspę przecinają dwa uskoki tektoniczne, które oddzielają Haiti od płyty karaibskiej i północnoamerykańskiej. 

« 1 »

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama