107,6 FM

Hiszpański rząd zakazał wyłączania prądu dłużnikom mieszkającym z dziećmi

Rząd Hiszpanii wprowadził zakaz wyłączania dostaw prądu i gazu zadłużonym gospodarstwom domowym, w których mieszkają dzieci w wieku do 16 lat - poinformowały w poniedziałek hiszpańskie media.

Jak przekazały, zakaz został wprowadzony na mocy rządowego dekretu w sprawie zużycia energii. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od stycznia.

Odcięcie dłużnikowi dopływu prądu lub gazu będzie niemożliwe także w przypadku domów zamieszkanych przez osobę ze stopniem niepełnosprawności sięgającym 33 proc. lub wyższym.

Rząd utrzymał też tzw. socjalny bon energetyczny, pozwalający na uiszczanie opłat za prąd niższych o 25-40 proc. w stosunku do faktycznej wartości rachunku. Został on wprowadzony w 2014 r. przez poprzedni rząd konserwatysty Mariano Rajoya dla gospodarstw, w których żyją emeryci i renciści o zarobkach na poziomie wynagrodzenia minimalnego oraz rodziny wielodzietne z co najmniej trojgiem dzieci.

Wartość obniżki uzależniona jest w Hiszpanii od liczby członków rodziny, a szczególnie dzieci, w gospodarstwie domowym, oraz liczby osób w wieku emerytalnym.

Warunkiem otrzymania socjalnego bonu energetycznego na przyszły rok jest złożenie wniosku w ministerstwie ds. ekologii najpóźniej do 31 grudnia br.

Dekret socjalistycznego rządu Pedro Sancheza wprowadza też do hiszpańskiego prawa tzw. socjalny bon ciepłowniczy, który będzie upoważniał do zniżek za zużycie energii w okresie zimowym. Jego wartość uzależniona będzie od lokalizacji geograficznej odbiorcy energii.

Z nowego bonu będą mogły korzystać gospodarstwa domowe, które już posiadają prawo do obniżek na podstawie socjalnego bonu energetycznego. Obecnie korzysta z niego około 1,4 mln hiszpańskich gospodarstw domowych.

Dekret zatwierdzony przez rząd Sancheza znosi też na pół roku obowiązujący w Hiszpanii od 2012 r. 7-procentowy podatek od stosowania przez gospodarstwo domowe paneli słonecznych.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ akl/ kar/

« 1 »

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama